18. MAJA 2020 PROSLAVILI SMO SKROMNO 15 GODINA RADA SRPSKOG KULTURNOG DRUŠTVA ŠTAJERSKA ZAJEDNICA IZ MARIBORA.

18. MAJA 2020 PROSLAVILI SMO SKROMNO 15 GODINA RADA SRPSKOG KULTURNOG DRUŠTVA ŠTAJERSKA ZAJEDNICA IZ MARIBORA.

Zbog korone odlučili smo, da proslavu jubileja pomerimo u neka bolja vremena.

x-formiranje-stajerske-zajednice-grac

Formiranje Štajerske zajednice (Grac – 18. maj 2006), sastanku prisustvovao i konzul SCG u Gracu.

Maribor: 18. maj 2020 – Članovi Srpskog kulturnog društva Štajerska zajednica iz Maribora se zahvaljujemo svima koji su nam poslali čestitke za jubilej 15. godina postojanja »SKD Štajerska skupnost«.

festival-saha-26-5-2012-radenci-162

Pobednici poznatih međunarodnih festivala šaha, koje su organizovali članovi SKD “Štajerska skupnost”.

Naravno hvala i onima koji nas godinama finansijski pomažu: Ministarstvu za kulturu i informisanje R: Srbije, Upravi za Srbe iz dijaspore i regiona i Javnom skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti..

prosireni-sastanak-drustva-1-1-2014

Rašireni sastanak IO društva

Našu zahvalnost zaslužuju i Radio televizija Srbije i Udruženje novinara Srbije za našu promociju kao i mnogi drugi mediji iz sveta, . O nama su pisali i nas predstavljali slovenačkoj i svetskoj populaciji:

marburger-bachchor

MARBURGER BACHCHOR, zajednički nastup u mariborskoj katedrali.

RTV Slovenija, RTV Srbija, Radio Srbija, Večernje novosti, Međunarodni radio, »VESTI«, Večer Maribor, »KURIR«, STA, Ljubljanske novice, Radio Maribor, Radio Murski val, Radio Maxi, »PREPIH«, Prlekija. Com, Ibarske novosti, »KURIR«, »Pomurski Vestnik«, Srpska dijaspora, »Novosti«, »Koreni« i Štajerske novosti.

xx-patrijarh-irinej

Njegova Svetost Patrijarh Irinej

Cilj osnivanja »Srpskog kulturnog društva Štajerska zajednica« 18. maja 2006 godine bio je povezivanje pojedinaca i društava sa teritorije austrijske i slovenačke Štajerske radi negovanja sveopšte kulture i istorije naroda, koji žive na ovim prostorima. To je daleke 2006. godine bio prvi primer povezivanja evropskih regija u ovom delu Evrope.

hhh-clanovi-stajerske-zajednice-iz-graca-sa-konzulkom-scg-sonjom-hasanovic-todorovic

Članovi Štajerske zajednice IZ Graca sa konzulkom SCG Sonjom Hasanović Todorović.

Sa »Štajerskom zajednicom« već 15. godina pokrivamo regiju od dva miliona stanovnika iz Austrije i Slovenije i naš cilj je od prvog dana da što čvršće povežemo naše članove na sportskom, kulturnom i privrednom polju.
Odmah posle osnivanja »Štajerske zajednice » njen nastanak pohvalio je veliki broj poznatih ljudi iz Austrije i Slovenije.

xxx-dalajlama-15-5-2012-maribor-297

Njegova Svetost Dalaj Lama

U intervjuju koji je dao Radu Bakračeviću i prisutnim novinarima Ernest Kaltenegger, poslanik u austrijskom Parlamentu i predsednik KP Austrije čestitao je osnivanje »Štajerske zajednice« i naglasio potrebu što čvršćeg povezivanja Srba, pa i svih drugih nacija sa ostalim narodima koji žive u Austriji i, naravno, sa Austrijancima.

clanovi-izvrsnog-odbora-stajerske-zajednice

Članovi IO društva

Kaltenegger je ukazao na otvorenost Austrijanaca prema svim ljudima, a posebno prema svojim stranim sugrađanima.

predstavnici-srba-iz-slovenije-u-skupstini-srbije

Predstavnici Srba iz Slovenije u skupštini Republike Srbije

On je ovom prilikom obećao pomoć novonastalom društvu i predložio da »Štajerska zajednica« poveže sva društva, bez obzira na nacionalnu pripadnost sa teritorije dve štajerske regije – slovenačke i austrijske. Posebno je naglasio da takva povezivanja podupire i EU, jer je to najlakši način saradnje stanovnika svih evropskih država.

xxxx-princ-cestita

NJKV Princ Aleksandar Karađorđević

Od prvog dana osnivanja društva »Štajerska zajednica« članovi inicijativnog odbora registrovali su Srpske internetne novine: »ŠTAJERSKE NOVICE«, koje je do ovog rođendanskog dana posetilo 21. milion čitalaca iz celog sveta što je vredno Ginisovog rekorda.
Komisija SKD Štajerske zajednice za dodelu »Zlatnog pera Štajerske« je današnji jubilej iskoristila, da je dodelila priznanja najaktivnijim članovima »Štajerske zajednice«.

xxxxx-dsc06570-nagl-in-jaz

Sigfrid Nagl, gradonačelnik Graca

To visoko priznanje su dobili: Rade Bakračević, predsednik društva i glavni urednik Štajerskih novic, Zdravko Majstorović, predsednik Nadzornog odbora i urednik fotografije, Dragan Pavić, potpredsednik zadužen za austrijsku Štajersku, Dušanka Šef, član IO, Marko Lopušina, književnik i novinar, urednik Večernjih novosti, dopisnik iz Beograda, Aleksander Bakračevič, fotoreporter, Zorica Zec dopisnica iz srpske patrijaršije,

ana-brnabic-i-ja-na-bledu

Ana Brnabić

Radomir Čubranović, novinar, dopisnik iz Vojvodine, Ivan Rajović, novinar i književnik, dopisnik iz Šumadije, Stane Ribič, dopisnik iz Slovačke, Filip Matko, dopisnik iz Pomurja, Dobre Stojanovski, blagajnik društva, Čedomir Petrović, fotoreporter, Dušan Vićentić, član IO, Dani Mauko, fotoreporter, Božidar Drinić, dopisnik iz Zrenjanina, Aleksandra Čubranović, fotoreporter, Radmila Nešić, sekretar.

xxxxxx-43-kakovo-metodije

Njegovo visoko preosveštenstvo Iguman Metodije

Članovi Štajerske zajednice smo poznati po tome da smo bili inicijatori da je Tehnički Univerzitet iz Graca svom tehničkom laboratorijumu dao ime velikog srbskog naučnika Nikole Tesle.

dragan-pavic

Dragan Pavić, potpredsednik i Rade Bakračević, predsednik Štajerske zajednice.

Već prve godine organizovali smo u mariborskoj katedrali prvu izložbu pravoslavnih ikona poznatog srbskog ikonopisca Dušana Neškovića. To je bila u hiljadugodišnjoj istoriji hrišćanstva prva izložba pravoslavnih ikona u jednom katoličkom hramu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Njegovo visoko preosveštenstvo Dr Andrej, vladika austrijsko – švajcarski

Naši članovi filmske ekipe snimili su tri dokumentarna filma. Naš film »PUTEVIMA PRAVOSLAVLJA«. je na Međunarodnom Viva filmskom festivalu, religijskog, ekološkog i turističkog dokumentarnog filma koji se održavao od 28. do 31. maja 2017 godine u Sarajevu, Kaknju, Varešu i Banja Luci zauzeo 23. mesto.

dragisa-vasiljevic

Prijem SKD Štajetska zajednica u Savez Srpskih društava Austrije. Čestita Dragiša Vasiljević, predsednik Srba Austrije.

Dragisa Vasiljevic, predsednik čestita prijem Radu Bakračeviću

Naš cilj je jedinstvo, saradnja i medjusobna pomoć. To je i prva misao osnivača Crvenog krsta, Anri Dinana, koji je na bojnom polju rekao" TUTTI FRATELI " ("SVI SMO BRAĆA") i naravno, u tom smeru želimo da sve ideje realizujemo u praksi.

cetiri-humanitarca-u-gracu

Humanitarci Štajerske zajednice.

U Gracu, glavnom gradu austrijske Štajerske u parku u samom centru u okviru proslave jubileja , zasadili smo drvo prijateljstva, koje simbolično povezuje žitelje Kraljeva i Graca, Austrije i Srbije.
Svečanosti je prisustvovao veliki broj članova društva Štajerska zajednica iz Maribora i veliki broj političara iz austrijske Štajerske na čelu sa Zigfridom Naglom gradonačelnikom Graca kao i više delegacija iz srbskih društava iz Austrije i Slovenije.
Drvo prijateljstva zasadili su Zigfrid Nagl, gradonačelnik Graca, Elfrieda Monogodius, predsednica Stranke zelenih i Rade Bakračević predsednik Štajerske zajednice.

siegfried-nagl-fric-majcen-i-rb

Fricu Majcenu podelili smo priznanje za veliku humanitarnu pomoć koju je pružio Srbima preko “Štajerske zajednice”, na slici mu predaju priznanje Sigfrid Nagl, gradonačelnik Graca i Rade Bakračević, predsednik Štajerske zajednice.

Štajerske novosti je Ministarstvo za kulturu Republike Slovenije registrovalo kao redovne novine pod brojem 1519.