Predstavitev sladkorne bolezni
Radenci: Skrb za stanovalke in stanovalce DOSOR-ja
Sedaj smo na pragu tretjega tisočletja in epidemija tega obdobja bi naj bila sladkorna bolezen. Kajti ob samem začetku tega tisočletja ocenjuje Mednarodna federacija za diabetes, da bi naj sladkorno bolezen imelo 250 milijonov ljudi po svetu, od teh v Sloveniji okrog 125 tisoč.
Stanovalke in stanovalci
Kar okrog tri tisoč teh obolelih bi naj živelo v slovenskih domovih za starejše. Eden takšnih domov v Sloveniji je tudi DOSOR, Dom starejših občanov Radenci, ki doslej še ni uspel v svoj strokovni kader pridobiti doktorja, specialista za diabetes.
Za klavirjem Melita Divjak
Ker bi naj torej sladkorna bolezen bila v bodoče epidemija, je sobotno dopoldansko dogajanje, 16. aprila v DOSOR-ju, bilo toliko bolj dobrodošlo. »Domska doktorica« Bojana Marič, dr. med. spec. splošne medicine, je ta dopoldan izkoristila za preventivno srečanje s stanovalkami in stanovalci DOSOR-ja ter jim podrobno predstavila vse pasti sladkorne bolezni.
Meritve
Ob njej sta po strokovni plati tokrat sodelovala dva mlada specializanta, dr. Nejc Halas, ki v DOSOR prihaja že tretje leto in dr. Martina Mauko, ki prihaja v DOSOR prvo leto, preventivnega dopoldneva pa so se udeležile tudi DOSOR-jeve medicinske sestre.
Meritve
Uvodno predavanje je s klavirskim nastopom popestrila Melita Divjak, sledile pa so delavnice, ko so bile opravljene številne meritve (krvni sladkor, glikirani sladkor, krvni tlak, srčni utrip, gleženjski indeks, višina, teža, masaža stopal), kar so opravile medicinske sestre. Doktorji (Maričeva, Maukova in Halas) so opravili individualne pogovore in svetovanja z zainteresiranimi stanovalkami in stanovalci, na voljo pa je bilo tudi diabetično pecivo, kot tudi veliko pijače – vode.
Rezultati meritev
Filip Matko Ficko