Зграда Српског народног поозоришта.
Данас (среда, 28. март) доделом медаља „Јован Ђорђевић“ и других традиционалних годишњих признања и награда истакнутим уметницима и радницима у Српском народном позоришту је свечаном академијом обележен Дан овог најстаријег српског театра основаног пре 157 година.
Игор Мировић председник покрајинске владе АПВ.
-Обележавајући Дан Српског народног позоришта, заправо још једном одајемо почаст глумцима који су, више од века и по чували и сачували и ту опојну и вечну чаролију и свој театар, а чувају их и данас. Али, не само глумцима, већ и солистима, диригентима и члановима оркестра и хора Опере, члановима Балетског ансамбла и запосленима у свим другим сегментима који чине ово позориште и без којих остваривање његових програма и његове узвишене мисије не би било могуће“, рекао је у поздравном говору председник Покрајинске владе Игор Мировић.
др Зоран Ђерић управник СНП-а.
Председник Мировић је истакао да се сме заборавити ни Светозар Милетић, Стеван Брановачки, Јован Јовановић Змај и родоначелник идеје о оснивању првог српског професионалног театра и први управник Јован Ђорђевић, али и све оне који су му пре 157 година, гледајући далеко испред свог времена, ударили темеље.
Препуна сала СНП-а.
– Захваљујући свима њима, Српско народно позориште је предано и постојано чувало углед једне од наших најзначајнијих културних институција, преузевши и улогу својеврсног генератора развоја нашег театра у много ширем смислу. Покрајинска влада на чијем сам челу потпуно је свесна своје улоге и своје одговорности да обезбеди услове за нормално функционисање и развој Српског народног позоришта, а чаролију игре у свим њеним облицима – и данас и у времену које долази, остављамо вама који га чините-, казао је председник Мировић.
Детаљ свечаног уручења признања.
Управик Српског народног позоришта др Зоран Ђерић је у надахнутој беседи рекао је да је позориште имало и треба и даље да има кључну позицију у националној култури, јер се кроз њега рефлектује не само садашњост, већ и наша прошлост, али да од њега зависи и наша будућност.
Лауреати годишњих признања
У препуној дворани уручена су традиционална признања Српског народног позоришта.
Златна медаља “Јован Ђорђевић” уручена је академику и композитору Дејану Деспићу за уступање ауторских права СНП-у на извођење музике за комичну оперу у два чина “Поп Ћира и поп Спира”. Исто признање уручено је и бившем директору Музичког центра СНП-а и некадашњем управнику овог театра Душану Белићу за повратак Драме у конкуренцију Југословенских позоришних игара за време његовог управниковања. Белић је заслужан и за припрему прославе 125. годишњице СНП-а, укупан допринос унапређењу оперско-балетског репертора, као и за залагање да грчки композитор Микис Теодоракис уступи права на извођење музике за балет “Грк Зорба”, која се изводи у СНП-у и “Сава центру”.
Признање златна медаља “Јован Ђорђевић” је уручено и „млађем тетар брату“ – Народном позоришту из Београда, поводом обележавања века и по постојања тог театра, али и за изузетан допринос у развоју културе и континуирану сарадњу са СНП-ом. Признање је примио Дејан Савић, директор.
Да подсетимо: на данашњи дан (28. март 1861. године) основано је Српско народно позориште у Новом Саду, (тада у саставу Аустрије, од 1867. Аустроугарска). Гостовање позоришне дружине Јована Кнежевића 1860. подстакло је Јована Ђорђевића да напише више текстова у новосадском “Србском дневнику” о потреби оснивања Српског народног позоришта. У припремама за оснивање учествовали су Светозар Милетић, Стефан Брановачки, Јован Јовановић Змај и Јован Ђорђевић (иначе ондашњи аутор текста данашње српске химне „Боже правде“). Само позориште основано је на седници Српске читаонице којом је председавао Светозар Милетић. Српска читаоница установила је потом Друштво за Српско народно позориште које је водило бригу о њему и финансирало га. Коначна царска дозвола уследила је тек 1865. године…
Текст: Радомир Чубрановић
Фотографије: Александра Чубрановић