Foto: Arhiva NBS – Jorgovanka Tabaković, guverner
MEĐUNARODNI MONETARNI FOND I DELEGACIJA REPUBLIKE SRBIJE: Makroekonomski rezultati u okviru programa
U Beogradu su završeni razgovori misije Međunarodnog monetarnog fonda s delegacijom Republike Srbije. Razgovori su vođeni u okviru trećeg razmatranja rezultata sprovođenja dogovorenog ekonomskog programa u okviru stendbaj aranžmana (Stand-by Arrangement – SBA) koji je zaklјučen u decembru 2022. godine.
Tokom brojnih sastanaka razmatrana su makroekonomska kretanja, ekonomski izgledi i rizici, kao i klјučna pitanja u vezi s realizacijom programa, i zaklјučeno je sledeće:
- Makroekonomski rezultati u okviru programa ostaju jaki, uz oporavak rasta, solidnu fiskalnu poziciju, tekuću dezinflaciju, rekordno visoke devizne rezerve i snažno tržište rada.
- Svi kvantitativni cilјevi za kraj 2023. su ispunjeni, a program strukturnih reformi dobro napreduje.
- Makroekonomski rezultati u 2023. godini, premašili su očekivanja, uprkos brojnim izazovima iz globalnog i regionalnog okruženja:
- rekordne devizne rezerve sada premašuju 25 milijardi evra;
- očuvana je finansijska stabilnost zemlјe;
- inflacija se smanjuje, uz adekvatnu monetarnu politiku;
- zabeležen je rekordan priliv stranih direktnih investicija;
- izvoz robe i usluga je potvrdio otpornost uprkos niskoj eksternoj tražnji;
- deficit tekućeg računa platnog bilansa od 2,6 odsto bruto domaćeg proizvoda je najniži nivo deficita do sada;
- fiskalni deficit je smanjen na 2,2 odsto bruto domaćeg proizvoda a učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu na ispod 53 odsto.
- Međunarodni monetarni fond očekuje da rezultati ostanu jaki i u 2024. godini:
- ocenjuje da će inflacija ući u granice cilјanog raspona Narodne banke Srbije od 3 ± 1,5 odsto do leta 2024. godine;
- projektuju rast bruto domaćeg proizvoda od 3,5 odsto u 2024. godini i dalјi rast na 4,5 odgto u 2025. godini.
- Kao garanciju dobrih perspektiva Srbije, Međunarodni monetarni fond navodi da srpska ekonomija ima značajne bafere za odbranu od brojnih šokova:
- jake devizne rezerve,
- relativno nizak javni dug,
- održiva dinamika spolјnog duga,
- dobro kapitalizovan i likvidan bankarski sistem.
S obzirom na snažnu akumulaciju deviznih rezervi i fiskalnih bafera, srpske vlasti su predložile da aranžman nastavi da se tretira kao aranžman iz predostrožnosti.
Tokom razgovora guverner Jorgovanka Tabaković istakla je da se u Srbiji sprovode dobre i koordinirane politike:
- Inflacija je na snažnoj opadajućoj putanji – od aprila prošle godine smanjena je za 10,6 procentnih poena, na 5,6 odsto u februaru ove godine;
- Ulazak inflacije u cilјani koridor očekujemo vrlo brzo, a približavanje centralnoj vrednosti cilјa do kraja ove godine. To, uz pad inflacionih očekivanja i njihov ulazak u granice cilјa, potvrđuje da su naše odluke bile dobro odmerene;
- Obezbedili smo rekordne devizne rezerve zemlјe od 25 milijardi evra i one su za 87 odsto više nego u pretpandemijskoj 2019. godini.
- Izvoz robe i usluga prošle godine povećan je za osam odsto, pri čemu je izvoz prerađivačke industrije povećan za 5,4 odsto, uprkos slabijoj eksternoj tražnji.
- Izvoz usluga, pre svega IKT sektora, povećan je za 18 odsto, što je doprinelo rastu suficita u trgovini uslugama za oko 30 odsto.
- Priliv stranih direktnih investicija u 2023. godini dostigao je novi rekordni nivo od 4,5 milijardi evra i ovaj najstabilniji priliv kapitala iz inostranstva već devetu godinu pokriva deficit tekućeg računa, višestruko ga premašujući.
- Ove godine očekujemo stopu rasta u rasponu od tri do četiri odsto, s centralnom vrednošću od 3,5 odsto. Dostupni podaci za početak 2024. godine – rast industrijske proizvodnje od 6,9 osto međugodišnje u januaru i rast realnog prometa u trgovini na malo od 4,1 odsto međugodišnje, na liniji su naših projekcija.
- Za 2025. i 2026. godinu projektujemo privredni rast u rasponu između četiri i pet odsto, čemu će značajno doprinositi i planirane investicije u okviru programa „Skok u budućnost – Srbija 2027”.
„Globalni izazovi koji su obeležili i 2023. godinu i odgovori politika na njih pokazuju snagu jedne ekonomije i znanje lјudi koji je vode da njima upravlјaju. Činjenica da su u Srbiji postignuta sva tri cilјa:
- snažan pad inflacije,
- očuvana i dodatno ojačana finansijska stabilnost i
- realan rast bruto domaćeg proizvoda, uz rast zaposlenosti i smanjenje nezaposlenost govore da smo reagovali i blagovremeno i dobro odmereno, čime smo očuvali osnove rasta za naredni period. Prošlu godinu obeležili su i rekordni rezultati u mnogim oblastima, a u periodu pred nama je i formalno uvođenje Srbije u grupu zemalјa investicionog rejtinga, koji Srbija zaslužuje”, zaklјučila je guverner Jorgovanka Tabaković. (B.GULAN)