Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) najoštrije osuđuje današnji upad naoružanih pripadnika Uprave kriminalističke policije u prostorije pet organizacija civilnog društva, među kojima su i članice NKEU. Ovu akciju, sprovedenu na osnovu naloga Glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pod izgovorom provere trošenja sredstava USAID-a, smatramo političkom zloupotrebom pravosudnih institucija u cilju nastavka zastrašivanja i pritisaka na organizacije i pojedince koji se kritički odnose prema odlukama i potezima vlasti.
Foto: Arhiva Nacionalni konent evropske unije
U trenutku kada građani širom Srbije izlaze na ulice zahtevajući poštovanje zakona i odgovornost institucija, ovakve istrage šalju jasnu poruku – umesto dijaloga i demokratizacije, vlast se odlučuje za zastrašivanje i pokušaj gušenja kritičkog glasa.
Pozivamo Tužilaštvo da hitno objasni šta je zakonski osnov za ovu akciju i jasno obrazloženje o kriterijumima na osnovu kojih su ove organizacije postale subjekti istrage, posebno imajući u vidu da javnosti nisu predočeni dokazi da su američke vlasti ovu istragu zatražile ili inicirale.
Takođe, podsećamo da se Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) već oglašavao protiv javnog targetiranja organizacija i pojedinih članica NKEU koje su sada obuhvaćene ovom akcijom.
Selektivne i politički motivisane istrage protiv civilnog društva predstavljaju ozbiljan udarac osnovnim građanskim pravima i slobodama, urušavaju vladavinu prava i u potpunosti su suprotne evropskim vrednostima, čime se dovodi u pitanje dalja evropska perspektiva Srbije.
Stoga, mi, dole potpisane članice NKEU, stojimo solidarno uz organizacije Građanske inicijative, CRTA, Centar za praktičnu politiku, Trag fondaciju i Krovnu organizaciju mladih Srbije (KOMS) i izražavamo punu podršku njihovim aktivnostima koje su uvek bile usmerene na izgradnju boljeg i pravednijeg društva koje počiva na temeljnim evropskim principima. (B.G.)pogled

