“ZLATNA PERA ŠTAJERSKE” ZAJEDNO SA PROMOCIJOM “KRALJEVSKIH NOVINA”

PRIZNANJA »ZLATNO PERO ŠTAJERSKE« ZA 2016, BIĆE PODELJENA U BEOGRADU 19. NOVEMBRA 2016

 

kralj-novine-najava-847x477

Promocija časopisa ,,Kraljevske novine,, u Beogradu 19 novembra u 19 časova ulica Vlajkovićeva 4 u prostorijama udruzenja Kraljevine Srbije pod pokroviteljstvom NJ.K.V Aleksandra ll Karadjordjevica u prisustvu predstavnika ministarstava, ambasada, akademika, crkvenih velikodostojnika, predstavnika kulturnog zivota Srbije, promociji će prisustvovati i ČLANOVI KOMISIJE ZA DODELU PRIZNANjA „ZLATNO PERO ŠTAJERSKE“ za 2016. godinu.

  1. Predsednik komisije: Rade Bakračević, novinar iz Maribora, predsednik Srpskog kulturnog društva Štajerska zajednica.

ČLANOVI KOMISIJE:

  1. Marko Lopušina iz Beograda, novinar, urednik „Večernjih novosti“.
  2. Zorica Zec iz Beograda, novinar i književnik.
  3. Radomir Čubranović iz Novog Sada, novinar, glavni urednik „Štajerskih novosti“ za područje Vojvodine.
  4. Zdravko Majstorović iz Murske Sobote, urednik fotografije.
  5. Dragan Pavić, preduzetnik iz austrijskog Graca, potpredsednik Srpskog kulturnog društva Štajerska zajednica.
  6. Dobre Stojanovski iz Radenaca, sekretar komisije.

 

Tom prilikom će  Rade Bakračević, predsednik komisije predati »ZLATNA PERA ŠTAJERSKE« za 2016 godinu sledećim dobitnicima:

Božidar Drinić iz Zrenjanina, direktor i glavni urednik magazina zemljoradničkog zadrugarstva »AGRAR« učinio je nešto što će mnoge generacije pamtiti vekovima. Za samo deset meseci 2015 i 2016 povezao je deset slovenačkih sa deset srpskih opština, što je ravno za Ginisovu knjigu rekorda. Za deset meseci povezao je toliko gradova dva bratska naroda koliko su nekada u nekim drugim, pa čak i povoljnijim vremenima političari trebali desetak godina.

Božidar je ocenio, da je prijateljstvo dragocena vrednost čoveka i da je ono jedan od najviše obožavanih totema. Ostvariti prijateljstvo žitelja dve države Slovenije i Srbije je postala sila koja je za njega neprestani ideal. Glorifikovanje prijateljskih odnosa je pouzdan znak pozitivnih ljudi kao što je Božidar.

Komisija za dodelu priznanja »Zlatno pero Štajerske« iz Maribora donela je jednoglasnu odluku da se za sve dobro što Božidar Drinić čini na povezivanju dva naroda nagradi sa “Zlatnim perom Štajerske”. Naravno da su članovi komisije imali uvid i u njegovim novinarskim aktivnostima

 

 

Đuro Milekić je rođen u selu Kukuljama 6.5.1936 godine, u Lijevče Polju Misiru Republike Srpske. Rano napustio zavičaj, noseći sa sobom pregršt dečjih uspomena. Ostao je večiti tragač za nečim što bi se reklo da je samo njemu znano. Do sada je objavio 32 naslova knjiga za koje je dobio i brojna priznanja. Četiri naslova su kod izdavača, od kojix dva nose naslove : „Orfejev zov“ – knjiga poezije sa ratišta i „Kojekude po zemlji Srbiji“ ¬ rodoljubive poezije. Objavljivao je u mnogim časopisima, novinama, revijama, zbornicima i antologijama, zajedničkim izdanjima, kao i po sajtovima, na internetu. A pisao je za decu i odrasle. Podosta rodoljubive poezije, ali i ljubavne. Pa i prozu, za decu i odrasle. Zastupljen je u preko dvadeset antologija. Priredio knjige mnogim našim piscima. Tridesetak recenzija. Knjigu pesama o Romima „Pečat na putu“. Član je Udruženja književnika Srbije, redovni član Matice srpske, Matice Rusinske, Društva geografa Srbije, „Prosvjete“ u R.Srpskoj, kao i član Književnog društva u Rakovici, Predsednik književnog kluba Kulturno istorijskog centra Srpska Kruna u Kragujevcu i nekih književnih klubova u Srbiji i Srpskoj, Počasni član Kulturno¬prosvetnog društva „SREČANjE“ – Slovenske Konjice i član Zadužbine „Pavle Bakić“, Sekcije lekara pri jugoslovenskoj komisiji za UNICEF. Nastupao je na mnogim pesničkim festivalima, dobrotvornim večerima, književnim susretima svih vrsta od ratišta do domova invalida.

 

 

Radio Slovo ljubve je eparhijska radio stanica Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke. Radio Slovo ljubve se prvi put oglasio na praznik Rođenja Presvete Bogorodice 21. septembra 2009.

Radio je postao prepoznatljiv i jedinstven u Beogradu. Radio ima svoje verne slušaoce kako u Srbiji, tako i u okruženju i rasejanju. Naime, na sajtu radija www.slovoljubve.com, postoji opcija slušanja radija uživo.

Razlog što ovaj radio predlažemo za prestižnu nagradu »Zlatno pero Štajerske« je emisija Radija Slovo ljubve koja nosi naziv „Srpski most“. Emisija je posvećena Srbima u Rasejanju i okruženju. Povratna informacija od slušalaca je izvanredna. Zvukom radio Slovo ljubve se našao u SAD, Kanadi, Brazilu, Argentini, Nemačkoj, Francuskoj, Grčkoj, Eparhijama naše svete Crkve u okruženju – Crnoj Gori, Republici Srpskoj, BiH, Hrvatskoj, Sloveniji, itd.

Prva emisija “Srpski most” emitovana je 26. oktobra 2015. godine i imala je ponovljeno gostovanje ekipe naših Štajerskih Novina, Tada se slušalo o životu u Sloveniji, o Srbima u Sloveniji i njihovim organizacijama, kao i samom radu ekipe Štajerskih Novina, o projektima koje ima ovaj najposećeniji sajt u regiji.

Među gostima sem Ekipe Štajerskih Novina, bili su: prota Srboljub Jocković iz Amerike, Episkop australijski i novozelandski Gospodin Irinej, Episkop zapadno-američki dr Maksim, Rajko Blažić sa Akademije SPC za umetnost i konservaciju, Bilja Krstić (etno pevač), protosinđel Serafim i muzički sastav “Srpčići”, Zorica Zec (dobitnik Zlatnog pera Štajerske), Dragan Vukić (direktor Dobročinstva) Zoran Radovanović

Značajnim smatramo što će se Radio Slovo ljubve naći na brojnim stranicama širom rasejanja i istovremeno biti stožer okupljanja rasutih Srba u čitavom svetu. Ovakav način rada i pristup samo potvrđuje spremnost i odgovornost koju su izvojevali novinari radia.

Poseban akcenat stavljaju na kosovsko-metohijsku hroniku gde su redovni izveštaji sa Kosova i Metohije.

Na kraju, možda i najbitnije, Radio „Slovo ljubve“ posebno poklanja pažnju ugroženim eparhijama, kao i svim pozitivnim rezultatima koje postižu eparhije SPC u svim oblastima: misionarske, kulturne, humanitarne, obrazovne i druge delatnosti.