BOŽIDAR BREZINŠČAK BAGOLA – VOLJA ZA ŽIVOT

FOTO: RADE BAKRAČEVIĆ – ŠTAJERSKE NOVICE

Knjiga se sastoji od predgovora prof. dr. Hrvoja Jurića,  9 eseja, 10 putopisa, 9 ogleda i 3 zaokružene korespondencije s pjesnikinjom Vesnom Parun, urednikom Jožom Pogačnikom i pjesnikom Borisom A. Novakom. Riječ je o djelu koje iz prvog lica i putem međusobno povezanih autobiografskih fragmenata ispisuje, kako u uvodu naglašava dr. Hrvoje Jurić, „važne stranice kulturne i društvene povijesti Hrvatskog Zagorja i Hrvatske u njihovoj organskoj povezanosti ponajprije sa slovenskim, ali i širim južnoslavenskim (srbijanskim, bosanskohercegovačkim i makedonskim) susjedstvom te Njemačkom“.

ESEJI

Esej Hrvatsko proljeće 1971. izvorno je svjedočenje o povijesno-političkim zbivanjima i pjesničkom buđenju samog autora. U eseju Osobna smjelost Friedricha Nietzscheaautor se bavi njemu najdražim filozofom te filozofsko-pjesničkim preispitivanjem i odgonetavanjem sebe sama. Svoju dvojezičnost (hrvatsku i slovensku) autor temeljito obrazlaže u eseju pod naslovom Dvojezični impulsi pjesnikovanjana što seizravno nadovezuje esej Hrvatsko-slovenske kulturne veze  prije i poslije 1990. O svom dvojezičnom prethodniku piše u eseju Stanko Vraz preteča europeizma.

 Ilirskom idejomGajevih prethodnika, slavističkim buđenjem, jezičnim klasifikacijama, Panonskom teorijom Jerneja Kopitara i Gajevom ilirskom formulom u ime hrvatstva bavi se u eseju pod naslovom Slava i prokletstvo Ljudevita Gaja. O međusobnom uvažavanju dvojice hrvatskih velikana piše u eseju Antun Gustav Matoš i Viktor Kovačić, a o svom zavičajnom identitetu u eseju Zavičajnost i stvaralačko nadahnuće. Poglavlje završava esejem Enciklopedija Hrvatskog zagorja, kronološkim pregledom od časopisa Hrvatsko zagorje 1969. – 1971.; Hrvatsko zagorje u antologijama i monografijama; Ponovno pokretanje časopisa Hrvatsko zagorje 1995.; Osnivanje Hrvatsko-zagorskog književnog društva 2002.; do inicijative, dopisivanja i pripremnih sastanaka, potpisivanja ugovora, rada na enciklopediji i svečane promocije u travnju 2017.

PUTOPISI

U putopisima Dva ljubavna autor opisuje svoju gimnazijsku avanturu u slavonskom selu Miokovićevu te svoje studentsko hodočašće u bosansko svetište Olovo. Putopis U predgrađu Bologne predočava nam sindikalni posjet tvornici stakla u Italiji, a putopis Tri dana u Lohru na Majni poslovnu suradnju i druženje s poslovnim partnerima u Njemačkoj. Putopis Pobratimstvo u Vojvodini opisuje bratimljenje mjesnih zajednica Huma na Sutli i Kljajićeva kod Sombora u Vojvodini, dok nam Putovanje Bavarskom predočava službeno putovanje općinskih načelnikagradovima i općinama u Bavarskoj. Putovanje na svjetski kongres esperantista i doživljaje za vrijeme trajanja kongresa donosi nam putopis U slovačkom gradu Nitri.

Svoje gotovo svakodnevne šetnje rodnim krajem, od sela Vrbišnice, preko Lastina, Poredja, Prišlina do Huma na Sutli autor opisuje u putopisu Na šetnji s Aresom, a u putopisu  Od Huma do Huma saznajemo značenje riječi Hum i upoznajemoHum na Sutli; Hum Košnički; Hum Zabočki; Hum Stubički; Hum Bistrički i Hum Breznički. Putopis U makedonskoj prijestolnici predočava namposjet Društvu makedonskih književnika i trodnevni boravak u Skopju. Na povratku iz Makedonije autor se zaustavio u južnoj Srbiji te u putopisu Manastir Ljubostinja opisao svoj doživljaj pravoslavne duhovnosti.

OGLEDI

Knjiga sadrži devet ogleda napisanih  u razdoblju od 1997. do 2017. Ogled Čast i dostojanstvo odnosi se na knjigu Nedjeljka Fabria Koncert za pero i život, Matica hrvatska, Zagreb 1997.; ogled Djetinjstvo uz Krapinčicu je zapravoautorov govorodržan prigodom otkrivanja spomen-ploče Dubravku Ivančanu na rodnoj kući u Krapini, 6. ožujka 1998.; ogled Divan cvijet na smetlištu odnosi se na knjiguMirka Ivanjeka Čuvari blaga, u izdanju Hrvatsko-zagorskog književnog društva, Klanjec, 2006.; ogled  Hodočašća posvećena ljepoti odnosi se na knjigu Vladimira Poljanca Vodič za hodočasnike, u izdanju Hrvatsko-zagorskog književnog društva, Klanjec, 2008.;

ogled Duhovnost zbiljom protkana odnosi se na knjigu Drage Bosnara Dopustiš li životu da ti priđe u izdanju Glas koncila, Zagreb, 2010.; ogled Iz prijateljeve pjesničke ostavštine odnosi se na posmrtno izdanje za života neobjavljenih pjesama Mile Maslaća Vrijednost vremenskog razmaka u izdanju nakladnika K. Krešimir, Zagreb, 2012.; ogled Zavičajna zemlja srcu najbliža odnosi se na knjiguŠtefanije Bernas-Belošević: Zapisi o Hrahšćini koju je uredila Mateja Žugec, a tiskao Službeni glasnik Krapinsko-zagorske županije u Krapini 2015.; ogled Vidici široki i bistri posvećen je knjizi izabranih djela esperantske spisateljice Spomenke Štimec Dom u Srednjoj Europi, u izdanju Hrvatsko-zagorskog književnog društva, Klanjec 2016.; a ogled Od prizemnog do božanskog odnosi se na pjesništvo srpskih pjesnika Novice Tadića, Slobodana Rakitića i Miodraga Pavlovića.

PISMA, GOVOR IZ PRVOG LICA

Četvrto poglavlje naslovljeno je po radijskoj emisiji Trećeg programa Hrvatskog radija, u kojoj su ta pisma u obliku triju opširnih i zaokruženih korespondencija bila emitirana. Prvi prilog U čudovišno začaranom krugu s Vesnom Parun  sadrži dopisivanje i spisateljsko druženje s hrvatskom pjesnikinjom, započeto u siječnju 1976. a završeno u siječnju 1977. Drugi prilog sadrži Dopisivanje prevoditelja s urednikom Jožom Pogačnikom, a odnosi se na prijateljevanje i suradnju s urednikom edicije „Slovenačka književnost“ kod  Matice srpske u Novom Sadu, započetim u travnju 1977. a završenim u rujnu 1990.

Treći prilog sadrži Dopisivanje prevoditelja sa slovenskim pjesnikom Borisom A. Novakom, a odnosi se na stvaralačku suradnju autora i prevoditelja koja je započela u lipnju 2019. i trajala tijekom prevođenja treće knjige eposa Vrata nepovrata pod naslovom Obitavališta duša (22.000 stihova) sve do promocije na Festivalu svjetske književnosti u Zagrebu početkom rujna 2021.

U privitku Vam šaljem konačan prijelom. Ukoliko ste zainteresirani i voljni o knjizi napisati svoj književno kritički osvrt, pošaljite mi adresu i rado ću Vam poslati primjerak knjige s posvetom. Srdačno i s poštovanjem,

Potpis BBB