MINISTARSTVO ZA BRIGU O SELU: Hajduk Velјko bi bio ponosan

MINISTARSTVO ZA BRIGU O SELU: Hajduk Velјko bi bio ponosan

„Negotinska krajina kao nepresušno izvorište spretnosti, hrabrosti, odlučnosti, ali i originalnih običaja praćenih igrom, uz zvuke, samo ovom kraju svojstvenih instrumenata, bila je bez sumnje u centru pažnje ovonedelјnih Miholјskih susreta, na koje bi i sam Hajduk Velјko bio ponosan“, rekao je ministar za brigu o selu Milan Krkobabić nakon manifestacije održane u Negotinu.

Foto: Ministarstvo za brigu o selu –  Miholjski susreti sela u Negotinskoj krajini

U prepunom Domu Kulture u Kobišnici ispod slike čuvenih Hajduk Velјka i Čučuk Stane smenjivali su se izvođači narodnih igara, pesama, zdravica, umotvorina pa čak i bajalica. Celodnevni program digao je publiku na noge, a posebnu pažnju izazvalo je izvođenje numera na duduku.

  Ova drvena čobanska svirala, vrsta je duge frule, ali duduk je u narodu  poznatiji kao sinonim za neznalicu i neupućenu osobu. Na njemu se i danas svira, najviše u istočnoj Srbiji, ali se figurativno značenje ipak mnogo više odomaćilo nego pravo. Etimolozi veruju da je taj pogrdan naziv nastao jer je duduk kao i drugi duvački instrument šupalј iznutra. 

„Svirali su ga pastiri dok su čuvali ovce, pretpostavlјa se da su mogli jednostavno da je izrade, pa da je otuda taj sinonim za „jednostavnu“ osobu. Međutim, ovaj instrument nije uopšte lako napraviti, ni svirati, pa ovaj značajan deo našeg kulturnog nasleđa nikako ne zaslužuje to negativno značenje“, rekla nam je Emila Petrović, savetnik etnolog – antropolog Muzeja Krajine iz Negotina.

Protekle nedelјe Mioholјske susrete priredili su i žitelјi sela Međurečje u Ivanjici, gde su se deca iz pet naselјa takmičila u recitovanju epskih pesama, a birala se i najbolјa čorba sa Javora. U Starom Selu Velike Plane goste je dočekala izložba nošnji i starih zanata. U Velikoj Reci kod Malog Zvornika probala se zimnica, a kod Apatina kobasice. Mioniocu je proteklih dana obeležio kviz o narodnoj tradiciji, a u Ćupriji je održana likovna kolonija “Selo moje, najelepše na svet“. Smederevo je izabralo najlepši par u nošnji.

U završnici ovogodišnjih Miholјskih susreta predstojećeg vikenda žitelјi Topole u Belosavcima, uz domaća vina i med iz ovog kraja, prikazaće svoje veštine i šarenolik kulturni program, ppše u saopštenju Službe za odnsoe s javnošću Minstarstva za brigu o selu Vlade Srbije.  (B.G.)