Predsednica Pirc Musar in papež Frančišek o nujnih prizadevanjih za čimprejšnje končanje človeških tragedij.

Priloge

Predsednica Pirc Musar in papež Frančišek o nujnih prizadevanjih za čimprejšnje končanje človeških tragedij v Ukrajini, Gazi in drugje po svetu
Vatikan, 5. december 2024 – Slovenija ima s Svetim sedežem že tradicionalno prijateljske odnose in stalen dialog, kar potrjuje tudi današnji uradni obisk predsednice republike Nataše Pirc Musar v Vatikanu. Predsednica se je že drugo leto zapored sestala s papežem Frančiškom, s katerim sta se pogovarjala o perečih mednarodnih vprašanjih, v ospredju z nujnimi prizadevanji za čim prejšnje končanje človeških tragedij v Ukrajini, Gazi in drugje po svetu. V nadaljevanju se je srečala še z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Pietrom Parolinom in tajnikom za odnose z državami in mednarodnimi organizacijami, nadškofom Paulom Richardom Gallagherjem. Sveti sedež ima pomembno vlogo v mednarodni skupnosti pri spodbujanju miru, dialoga in razumevanja med narodi ter pri zaščiti človekovih pravic. K vsemu naštetemu si po svojih močeh prizadeva tudi predsednica Republike Slovenije.


Papež Frančišek in predsednica Pirc Musar delita zaskrbljenost zaradi razmer v Ukrajini. Ob nedavnem razplamtevanju vojne, kjer so v zadnjih mesecih zabeležili rekordno število civilnih žrtev, je papež na prvo adventno nedeljo pozval mednarodno skupnost in vse ostale, da naredijo vse, kar je v njihovi moči, da se ta vojna ustavi, da prevladajo dialog, bratstvo in sprava.  Kot je povedala predsednica, je »to tudi želja Slovenije, ki se zavzema za pravičen in trajen mir, temelječ na Ustanovni listini Združenih narodov, ki vključuje spoštovanje neodvisnosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Ukrajina mora sodelovati v vseh mirovnih razpravah.«


Poudarila je, da je Slovenija bila, je in bo ostala zavezana mednarodni solidarnosti, zato redno opozarja na nujnost reform v globalnem upravljanju. Kot nestalna članica Varnostnega sveta si odločno prizadeva za premoščanje delitev znotraj Varnostnega sveta in iskanju rešitev za mir. Zato Slovenija podpira delo Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) in odločitev za izdajo nalogov za prijetje zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu, je poudarila predsednica. Slovenija je tudi neomajna podpornica Agencija Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem UNRWA, ki že tričetrt stoletja igra ključno vlogo pri zagotavljanju pomoči Palestincem v Gazi, na Zahodnem bregu in v Vzhodnem Jeruzalemu. Kot je izpostavila predsednica republike, ostaja uresničitev rešitve dveh držav edina trajna pot do končnega miru in stabilnosti v regiji.
Slovenija kot nestalna članica Varnostnega sveta OZN deluje za preprečevanje konfliktov, večjo zaščito civilistov v oboroženih konfliktih, večjo vlogo žensk pri miru in varnosti ter obravnavo povezav podnebja, vode, miru in varnosti. »Za reševanje podnebne krize, v kateri se je znašlo človeštvo, potrebujemo mir in ne vedno več vojn«, je povedala predsednica. Sogovornika sta tudi posvarila pred eskalacijo uporabe orožja za množično uničevanje, ki ga strahoma opazuje ves svet.
Pri reševanju podnebne krize, preprečevanju konfliktov, varnosti civilnega prebivalstva in drugih temah lahko sodelujemo s Svetim sedežem, je prepričana predsednica.  
Predsednica je še izpostavila, da je medverski dialog pomemben element za večje razumevanje in sodelovanje v svetu, tudi predpogoj za učinkovitejše reševanje konfliktov. Kot primer je navedla lanskoletno medversko srečanje Forum za dialog in mir na Balkanu v Kopru, na katerem je skupaj z državnim tajnikom, kardinalom Parolinom, sodelovala tudi sama.
Dodala je, da mora širitev EU v trenutnih turbulentnih geopolitičnih razmerah ostati visoko na politični agendi držav Zahodnega Balkana. Pričakuje, da bodo vlade v regiji jasno zavezane spodbujanju reform, ki vodijo k članstvu v EU, ter da bodo konstruktivno pristopile k reševanju odprtih vprašanj, kot je sprava. Po njenem mnenju je naraščajoči nacionalizem med mladimi nevarna posledica pomanjkanja sprave in perspektive.
Ob zaključku pogovorov je izrazila zadovoljstvo, da je bilo med letošnjim obiskom papeža Frančiška v Trstu, ob koncu 50. socialnega tedna katoličanov v Italiji, pri liturgiji slišati tudi slovenski jezik. To je po njenem prepričanju pomembno priznanje slovenski narodni skupnosti in slovensko govorečim vernikom v Italiji, ki so sestavni del Katoliške cerkve na območju, kjer sobivata italijanska in slovenska skupnost.
Papeža Frančiška je povabila na obisk Slovenije ter mu ob tej priložnosti izročila simbolično darilo – ročno izdelan pladenj iz orehovega lesa slovenskega oblikovalca Oskarja Kogoja, imenovan Slovensko srce. Ta tradicionalna etnografska oblika simbolizira lepoto in dobroto človeškega srca ter je posvečena vsem, ki si prizadevajo za mir in sodelovanje med ljudmi. Ob pladnju so bili priloženi tudi medenjaki v obliki srca, izdelani v družinskem podjetju Perger iz Slovenj Gradca z dolgo tradicijo od leta 1757.
Svoj obisk v Italiji je predsednica Republike Slovenije zaključila na neformalnem srečanju s predsednikom Italijanske republike Sergiom Mattarello, ki bo v naslednjem letu predvidoma dvakrat obiskal Slovenijo. Udeležil naj bi se namreč februarskega otvoritvenega dogodka Evropska prestolnica kulture Nova Gorica – Gorica, kasneje pa Slovenijo obiskal še v okviru uradnega obiska.

AVDIO posnetek izjave predsednice republike ob obisku Vatikana z imenom 2024-12-05_PRS_izjava_Vatikan2024.mp3 je dostopen na povezavi https://media.up-rs.si/ftpmedia/
VIDEO posnetek izjave predsednice republike ob obisku Vatikana z imenom 2024-12-05_PRS_izjava_Vatikan2024.mp4 je dostopen na povezavi https://media.up-rs.si/ftpmedia/
VIDEO posnetek utrinkov sprejema predsednice republike pri papežu Frančišku in obisku Svetega sedeža z imenom 2024-12-05_utrinki_Vatikan2024.mp4 je dostopen na povezavi https://media.up-rs.si/ftpmedia/

Posredujemo vam fotografije, ki jih lahko objavite s pripisom FOTO: Vatican Media.

Posredujemo vam fotografijo, ki jo lahko objavite s pripisom FOTO: UPRS.