Govor predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar na sprejemu ob 30-letnici delovanja slovenskega Varuha človekovih pravic 

na sprejemu ob 30-letnici delovanja slovenskega Varuha človekovih pravic 

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar. Foto: Rade Bakračević – arhiv Štajerske novice

Cukrarna, petek, 6. december 2024  

 Spoštovani varuh človekovih pravic,  

dragi nekdanji varuhi in varuhinji, 

spoštovana predsednica državnega zbora,  

predsednika ustavnega in vrhovnega sodišča,  

predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice, 

spoštovani ombudsmani in predstavniki tujih institucij za človekove pravice,  

spoštovani veleposlaniki in veleposlanice,  

cenjene gostje in cenjeni gosti,  

lepo vas je videti zbrane v tako velikem številu v čast pomembni obletnici delovanja slovenskega  varuha in vesela in počaščena sem, da vas ob tej priložnosti lahko nagovorim ter z vami delim nekaj  misli o pomenu varuha človekovih pravic.  

V teh tridesetih letih smo imeli pet varuhov. Prvega varuha, dr. Ivana Bizjaka, žal ni več med nami; njemu gre zasluga, da je institucijo varuha postavil na noge. So pa danes z nami vsi naslednji varuhi in  varuhinji, ki ste zaslužni za to, da je ta institucija danes spoštovana in aktivno sodeluje pri oblikovanju  standardov na področju človekovih pravic ter predvsem opozarja na zdrse, ki se zgodijo v naši družbi. Razkorak med zapisanimi pravicami in prakso se pojavlja v vseh državah. Tudi v Sloveniji. 

Ocenjujem, da imamo po 30-ih letih delovanja slovenskega Varuha kar nekaj razlogov za zadovoljstvo.  Menim namreč, da je v dobri kondiciji, zahvaljujoč vsem dosedanjim varuhom in zahvaljujoč okrepitvi  vloge varuha skozi dosedanje noveliranje Zakona o varuhu človekovih pravic.  

Na prvem mestu omenjam zagovorništvo otrok. Poleg tega so zakonske spremembe prinesle Svet  varuha za človekove pravice kot njegovo posvetovalno telo, ki bi v prihodnje lahko še bolj doprinesel k delu varuha.  

Da lahko uveljavljamo svoje pravice, jih moramo najprej poznati. Naloga Centra za človekove pravice  pri Varuhu je prav to: spodbujanje in spremljanje uresničevanja človekovih pravic ter informiranje in  izobraževanje o njih.  

In predvsem smo lahko zadovoljni, da je slovenski Varuh pridobil status A po Pariških načelih za  delovanje nacionalnih institucij za človekove pravice. Ta, najvišji status je treba negovati in ohranjati.  

Varuh človekovih pravic je branitelj najranljivejših in poleg tega očem večine tudi najbolj skritih delov družbe. Manjšine in posamezniki, žal prepogosto tudi tisti najranljivejši v naši družbi, torej otroci, in  vedno bolj tudi starejši, katerih število in potrebe naraščajo v obratnem razmerju z upadanjem družbene sposobnosti, morajo imeti ustrezno pomoč, glas, ki ga sami nimajo. Varuh mora biti glasen,  a ga moramo tudi slišati. Tu se prepletata naša in njegova odgovornost.  

Človekove pravice in pravna država hodijo z roko v roki. Družbene spremembe in razvoj nujno  prinašajo vedno nove izzive pri varstvu človekovih pravic, nastajajo tudi nove pravice. Kot je pravica  do zdravega življenjskega okolja, ki smo jo obravnavali na zadnjem predsedničinem forumu. Ob tem  se mi zdi pomembno, da se Varuh v prihodnje še bolj vključi v ozaveščanje o pomenu človekovih pravic  in spoštovanja okolja.  

Kje so torej še možnosti izboljšave in modernizacije slovenskega Varuha?  

V načrtovanem noveliranju Zakona o varuhu človekovih pravic je najprej in predvsem potrebna širitev njegovih pristojnosti na vse izvajalce javnih služb. 

Vemo, da smo sredi postopka izvolitve novega varuha ali varuhinje, ki ga ne morem in ne želim  komentirati. Predlagam pa, da začnemo za čas po nastopu novega varuha ali varuhinje razmišljati o nadaljnjih korakih za krepitev integritete in neodvisnosti Varuha. V procesu zakonskega noveliranja v ta namen predlagam spremembo, da se mandatna doba varuha podaljša na najmanj sedem let, se pa  

zato ukine možnost njegove ponovne izvolitve po poteku mandatne dobe. To je tudi skladno z  Beneškimi načeli.  

Verjamem, da bi tako vsakokratnega varuha razbremenili nepotrebnih pritiskov in pričakovanj  vsakodnevne politike ter mu omogočili kar najbolj neodvisno delovanje.  

In za konec o tem, ali Varuha odgovorni za kršitve in politiki sploh slišimo. Največ prostora za izboljšave  vidim prav v uresničevanju Varuhovih priporočil. To, da se številna priporočila ponavljajo iz leta v leto,  ne da bi prišlo do njihove uveljavitve, ne govori le o odnosu oblasti do institucije Varuha kot čuvaja  uresničevanja naših pravic in svoboščin, ampak tudi o tem, da odgovorni svoje ustavne dolžnosti glede  spoštovanja in uveljavljanja človekovih pravic prepogosto ne jemljejo dovolj zares. To ni dobro in  zaradi tega bi morali biti zaskrbljeni. Ali smo? Prav zaradi takšne ignorance se porajajo vedno večji  zdrsi oblasti v kršitve pravic posameznika in različnih ranljivih skupin. Žal politika še vedno ne zmore  zbrati dovolj moči, da bi ustrezno sistemsko odpravila najhujšo kršitev človekovih pravic v zgodovini  naše države, čeprav je že davno nastopil čas za to in so bili mnogi v volilni kampanji polni besed, da  bodo ta črni madež res odpravili. Pa ga niso in nič ne kaže, da ga bodo v tem mandatu.  

Zahvaljujem se Varuhu človekovih pravic za sodelovanje z mojo ekipo pri reševanju posameznih  primerov težkih zgodb izbrisanih. Nekaj smo jih že uspešno rešili. Ljudje bi brez naše pomoči  dobesedno umrli na cesti.  

Spoštovani, 

ob današnji obletnici se spomnimo, da je slovenska država nastala prav na podlagi civilnodružbenih  prizadevanj in legitimnih zahtev za človekove pravice in temeljne svoboščine. Zagovarjanje in krepitev  človekovih pravic je moja globoka zaveza že vso mojo karierno pot. Temu sem kot predsednica  namenila tudi posebno priznanje, ki ga bom čez nekaj dni, na svetovni dan človekovih pravic, podelila  že drugič v svojem mandatu. Ker je skrb za človekove pravice naloga vseh nas. 

Varuhu človekovih pravic in njegovi ekipi, pa tudi vsem dosedanjim varuhom, varuhinjam in njihovim  sodelavkam in sodelavcem čestitam za prvih trideset let ter vas vse vabim, da skupaj nazdravimo  naslednjim desetletjem uspešnega delovanja te izjemno pomembne institucije, ki nam vsak dan  nastavlja ogledalo. Večkrat se poglejmo vanj. Večkrat.  

Hvala