POGLEDI: Proizvođači hrane opet pravdu  vide u blokadama

Foto: Rade Bakračević arhiva Štajerske novice

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je da je poljoprivredna inspekcija, u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja, izvršila ukupno 3.350 kontrola, kod 1.580 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava od avgusta ove godine u sveobuhvatnoj akcijskoj kontroli podsticajnih sredstava na teritoriji cele Srbije. Nepravilnosti su utvrđene kod ukupno 235 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, a kod svih poljoprivrednih gazdinstava kod kojih su utvrđene nepravilnosti podnete su prekršajne prijave i inicijative za stavljanje gazdinstva u pasivni status. Ovo ministarstvo ističe da rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa određenim poljoprivrednim gazdinstvima nisu stvar politike, već su isključivo doneta zbog nepridržavanja propisa od strane pojedinih poljoprivrednika i nepostupanja po izrečenim merama Ministarstva, odnosno usled utvrđenih nepravilnosti u okviru inspekcijskog nadzora.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je, povodom medijskih napisa u kojima se navodi da ovo ministarstvo vrši “represiju” i “politički progon” pojedinih proizvođača, a u vezi sa donošenjem rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa određenim poljoprivrednim gazdinstvima, da ni na koji način ne targetira, niti vrši “represiju” ili “politički progon” pojedinih poljoprivrednika, već isključivo postupa u skladu sa zakonima i propisima Srbije!

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović podsetio je na to da je Zakonom o budžetu Srbije za 2025. godinu za poljoprivredu opredeljeno rekordnih 149,5 milijardi dinara, što čini čak 7,5 odsto ukupnih prihoda budžeta Srbije za narednu godinu i jasno dokazuje da je poljoprivreda prepoznata kao strateška grana privrede. On je dodao da je njegovo ministarstvo posvećeno obezbeđenju snažnije podrške proizvođačima i dugoročnom napretku poljoprivrede u Srbiji, te osudio svaki pokušaj politizacije ove teme.

Najavljuju protest i zahtevaju smene u Ministarstvu poljoprivrede

Iz Ministarstva poljoprivrede ističu da rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa određenim poljoprivrednim gazdinstvima nisu stvar politike, već su isključivo doneta zbog nepridržavanja propisa od strane pojedinih poljoprivrednika.

Deo poljoprivrednika u petak počinje blokade i proteste: Traže smenu Martinovića, Vučevića...Foto: Arhiva autora – Glas poljoprivrednka jedino se čuje sa ulica i blokada!

Predstavnici nekoliko poljoprivrednih udruženja održali su  (8. decembar 2024. godine) sastanak u Badovincima na kojem su neka od njih odlučila da u petak, 13. decembra, započnu proteste i blokade. Između ostalog, zahtevaju ukidanje odluka o pasivnom statusu gazdinstava pogođenih poljoprivrednika, i traže smenu celokupnog Ministarstva poljoprivrede na čelu sa ministrom Aleksandrom Martinovićem.

Na poziv udruženja ,,Naše mleko’’  i Udruženja za opstanak i spas stočara zapadne Srbije, koji su bili domaćini, sastanku u mačvanskom selu prisustvovalo je oko 150 poljoprivrednika iz sledećih udruženja: Asocijacija 2022, Severni Banat Kikinda, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, Banatska Crnica i Udruženje Nadibar.

“Nije bilo nikakvih trzavica na sastanku, jer vidimo da je ovo sada nama kraj. Moramo da se saberemo i da se ujedinimo, nemamo šta više da pregovaramo, nemamo sa kim da pregovaramo. Vidimo do čega su nas doveli”, kaže za Agroklub poljoprivednik Predrag Veljković.

Foto: Predrag Veljković: Dva udruženja su odlučila da u petak krenu sa protestom!

Predrag Veljković je jedan od poljoprivrednih proizvođača kojima je u poslednjih nekoliko dana stiglo rešenje o stavljanju gazdinstva u pasivan status. Nakon njega, ovakvo rešenje stiglo je i poljoprivredniku Zlatku Kokanoviću iz Gornjih Nedeljica i Đoki Ćurčiću iz Vilova. “To je ono što imamo do jutros, 9. decemba 2024.  Pitanje je ko je sledeći.”, pi[u poljoprivredncii u saopštenjuza javnost. Zbog toga,  udruženje Naše mleko i Udruženje za opstanak i spas stočara zapadne Srbije zahtevaju momentalno ukidanje odluka o pasivnom statusu gazdinstava pogođenih poljoprivrednika. Takođe, traže smenu celokupnog Ministarstva poljoprivrede na čelu sa ministrom Aleksandrom Martinovićem, Skupštinskog odbora za poljoprivredu na čelu sa Marijanom Rističevićem i premijera Miloša Vučevića.

Domaćinu Predragu Veljkoviću gazdinstvo stavljeno u pasivan status na pet godina!

Peoizvođači hrane zahtevaju i hitne i konkretne promene u oblasti poljoprivrede. Jer, “Nijedan potpisan sporazum nije ispoštovan, plus nam sada rade sve ovo. Postoji totalno nezadovoljstvo poljoprivrednika u celoj Srbiji”, kaže Veljković.

Nakonsastanka, održanog u večernjim satim 8. decembra 2024. godine, udruženja Naše mleko i Udruženje za opstanak i spas stočara zapadne Srbije, odlučila su da u petak krenu u proteste i blockade. Mi u Kraljevu ćemo videti gde će tačno biti protest, na kojoj lokaciji, verovatno će to biti blokada neke raskrsnice ili Ibarske magistrale. Ostala udruženja će se sastati i do srede ili četvrtka će odlučiti da li će i oni izaći na proteste i na koji način.

Ministarstvo poljoprivrede: Nepravilnosti utvrđene kod 235 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava!

Ministarstvo poljoprivrede oglasilo se u subotu uveče saopštenjem u kojem navode da je  poljoprivredna inpekcija, u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja, obavila ukupno 3.350 kontrola, kod 1.580 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava od avgusta 2024. godine. Reč je, navode, o sveobuhvatnoj akcijskoj kontroli trošenja podsticajnih sredstava na teritoriji cele Srbije (kvalitetna priplodna grla, tovna grla, neposredni podnosioci premije za mleko i kontrola podsticaja po hektaru obradive površine).

“Nepravilnosti su utvrđene kod ukupno 235 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. Kod svih poljoprivrednih gazdinstava kod kojih su utvrđene nepravilnosti, po bilo kom osnovu po kojem je izvršen inspekcijski nadzor, podnete su prekršajne prijave i inicijative za stavljanje gazdinstva u pasivni status”, saopšteno je iz resornog ministartva

Kako ističu, rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa određenim poljoprivrednim gazdinstvima nisu stvar politike, već su isključivo doneta zbog nepridržavanja propisa od strane pojedinih poljoprivrednika i nepostupanja po izrečenim merama Ministarstva, odnosno, usled utvrđenih nepravilnosti u okviru inspekcijskog nadzora.

“Ministarstvo naglašava da ni na koji način ne targetira poljoprivredne proizvođače, niti vrši represiju ili politički progon pojedinih poljoprivrednika, već isključivo postupa u skladu sa zakonima i propisima države Srbije”, zaključuje se u saopštenju. Ali, poljoprivrednici takvo saopštenjene privhataju i tvrde su prortno, da se vrši represija isključivo nad onim poljoprivrednicima koji su učesvovali u protestima! 

Pasivni status za gazdinstva: Opravdane kazne ili odmazda zbog protesta?

Nakon što je objavljeno da je inspekcija Ministarstva poljoprivrede Predragu Veljkoviću, poljoprivredniku I odborniku opozicije u Kraljevu i Zlatku Kokanoviću, stočaru i aktivisti iz pokreta Ne damo Jadar, pasivizirala gazdinstva, juče je i Inicijativa za opstanak poljoprivrednika objavila da je njihov član UO, Đoka Ćurčić iz Vilova, koji je postao poznat nakon što je vozio traktor sa cisternom na protestu u Novm Sadu, doživeo istu sudbinu.

Nakon brojnihreakcija, Ministarstvo poljoprivrede se obratilo saopštenjem u kom je navelo da ”rešenja nemaju veze sa politikom, već sa utvrđenim nepravilnostima u okviru inspekcijskog nadzora“. Oni su naveli da su od avgusta ove godine obavili ukupno 3.350 kontrola kod 1.580 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i da su nepravilnosti pronađene kod 235 gazdinstava. ”Kod svih poljoprivrednih gazdinstava kod kojih su utvrđene nepravilnosti, po bilo kom osnovu po kojem je izvršen inspekcijski nadzor, podnete su prekršajne prijave i inicijative za stavljanje gazdinstva u pasivni status“, saopštili su iz Ministarstva poljoprivrede. 

Međutim, poljoprivrednici su i dalje ubeđeni da iza ovih kazni stoji odmazda zbog učešća u protestima. Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije ističe da su očekivali da će ”kad tad krenuti odmazda prema ljudima koji su učestvovali na protestima“. ”Mi ovo vidimo kao represiju, šta god reklo Ministarstvo. Kada vidite koji su ljudi kažnjeni sve nam je jasno. Kod Đoke Ćurčića našli su da je negde posejana pšenica umesto kukuruza. Subvencije za svu biljnu proizvodnju po hektaru su iste, bez obzira koja je kultura. To što je neko greškom upisao pšenicu umesto kukuruza, nije oštetilo ni budžet ni poljoprivrednike“, ističe Slankamenac. On naglašava da Ministarstvo ima preča posla od nalaženja formalnih nedostataka. ”Bolje bi bilo da traže fiktivna gazdinstva. To bar nije teško, ako na račun samo ležu pare od subvencija, a nema plaćanja za repromaterijal sve je jasno. Nek rešavaju probleme koji stvarno prave štetu i budžetu i poljoprivrednicima“, poručio je Slankamenac. Status pasivnog gazdinstva znači faktički uskraćivanje svih podsticaja za razvoj poljoprivrede, odnosno subvencija za poljoprivredu. Takođe, na istom zemljištu ne može biti upisano drugo poljoprivredno gazdinstvo. (B.G.)