
Četrtek, 10. 4. 2024, ob 19.00
Galerija Družina, Krekov trg 1, Ljubljana
Okrogla miza
Koroška cerkev in slovenska kultura
Sodelujejo:
nekdanji ravnatelj Koroške Caritas in po dveh stoletjih sploh drugi Slovenec na sedežu
krške-celovške škofije msgr. dr. Jože Marketz
nekdanji sodelavec Slovenskega znanstvenega inštituta v Celovcu in koroški šolski nadzornik,
zgodovinar ter slavist mag.dr. Teodor Domej
slovenistka in literarna komparativistka, od 2018 glavna urednica tednika
krške škofije »Nedelja« Mateja Rihter
Ob okrogli mizi ne bodo spregovorili le o kulturnem delovanju koroških slovenskih duhovnikov
v zgodovini, ampak tudi o vključevanju cerkvenih struktur v razreševanje odprtih vprašanj
sodobne koroške družbe.
Moderator pogovora bo zgodovinar Janez Stergar,
predsednik Kluba koroških Slovencev v Ljubljani.
Vstop je prost. Najava udeležbe na janez.stergar@guest.arnes.si.
Jože Marketz, rojen 30. julija 1955 v Šentlipšu na dvojezičnem
območju Koroške, je maturiral 1975 na gimnaziji na Plešivcu. Po
študiju teologije v Salzburgu in v Ljubljani je eno leto deloval kot
diakon v Ekvadorju v Južni Ameriki, 1982 pa je prejel duhovniško
posvečenje. Bil je kaplan v Borovljah in Šentjakobu v Rožu, duhovni
asistent Katoliške mladine ter provizor v Šentjakobu v Rožu. Nato je
na Univerzi na Dunaju promoviral za doktorja teologije.
1992 je bil imenovan za ravnatelja Slovenskega dušnopastirskega
urada krške škofije, od 1994 je bil župnik na Radišah, nato provizor v
Borovljah, Podljubelju in Glinjah. 2006/2007 je študiral v Rimu in v
Jeruzalemu.
2009-14 je bil ravnatelj škofijskega Dušnopastirskega urada ter škofov vikar za dušno pastirstvo, misijon in
evangelizacijo. Med tem je bil tudi izdajatelj časopisov Nedelja in Sonntag, otroškega lista Regenbogen in
internetne redakcije krške škofije. Do 2013 je bil tudi provizor na Radišah, v Podgradu in Medgorjah. 2014
je prevzel vodenje koroške Caritas in postal škofov vikar za socialne službe. Marketz je konzistorialni
svetnik, škofijski koordinator za vprašanja azila, predsednik Bonifacijevega društva in rektor meščanske
špitalske cerkve. 2004 je bil imenovan za papeževega častnega kaplana (monsignore), 2. februarja 2020 pa je
bil posvečen v škofa krške škofije v Celovcu.
Teodor Domej, rojen 1949, je študiral slavistiko in zgodovino na
Dunaju in v Celovcu. Bil je sodelavec Slovenskega znanstvenega
inštituta v Celovcu, od leta 1990 sodelavec Ustanove za strokovno
spopolnjevanje učiteljic in učiteljev (Zvezni pedagoški inštitut za
Koroško), univerzitetni asistent na univerzi v Celovcu, od 1995 do
2014 pa strokovni nadzornik za slovenščino na koroških srednjih in
višjih šolah (Deželni šolski svet za Koroško, sedaj Izobraževalna
direkcija za Koroško).
Raziskuje kulturno in politično zgodovino Slovencev na Koroškem, s
posebnim ozirom na šolstvo ter sobivanje prebivalcev slovenskega in
nemškega jezika na Koroškem.
Mateja Rihter, rojena leta 1985, je odraščala na Kapli na Kozjaku,
maturirala na II. gimnaziji Maribor in diplomirala na Filozofski fakulteti
Univerze v Ljubljani (slovenščina in primerjalna književnost). V okviru
programa Erasmus je študirala na Dunaju. Bila je asistentka za
slovenščino v Velikovcu na Alpsko-jadranski gimnaziji in na Trgovski
akademiji. Od februarja 2018 je glavna urednica tednika Nedelja,
cerkvenega lista krške škofije v Celovcu.
Leta 2018 je zmagala na natečaju celovške Mohorjeve za novo prozo v
slovenščini. Je članica žirij natečaja »Pisana pomlad« za mlade in
literarnega natečaja mestne občine Pliberk »Koroška v besedi«.
… čezmejno povezovalnih dogodkov v drugem aprilskem tednu je težko spraviti v kratek Korotanski e-novičnik. A najprej še ponovimo, da bo
v nedeljo, 6.4.2025 ob 15.00 v farni cerkvi v Tinjah koncert »Na krilih upanja – Pesmi in glasba za boljši svet«; nastopila bosta mednarodno uveljavljeni zbor in orkester glasbene šole Ljubljana Vič-Rudnik pod umetniškim in dirigentskim vodstvom mag. Jelene Susnick.
Do nedelje, 6.4. pa od 9.00 do 118.00 na sejmišču v Celovcu (v e-novičniku omenjena) razstava vin Intervino pravzaprav poteka v okviru 48. Sejma za prosti čas s ponudbo dopustniških in izletniških destinacij, kulinarike in nasvetov za aktivno preživljanje prostega časa, sejmom avtomobilov in motornih koles ter z novostjo: dražbo rabljenega luksuznega blaga. Na sejmu se predstavlja 450 razstavljavcev iz devetih držav, posebej iz celotne regije Alpe-Jadran.
V ponedeljek, 7.4.2025 ob 20.30 bo v Peterlinovi dvorani v Ul. Donizetti 3 v Trstu razgovor o slovenskih vojnih letih v arhivu dr. Albina Šmajda. Po objavi druge knjige dokumentov iz zapuščine omenjenega politika (ti v mnogočem zadevajo tudi Trst in Primorsko) bosta spregovorila njena glavna urednika dr. Mateja Jeraj in dr. Matevž Košir iz Arhiva Republike Slovenije v Ljubljani.
V torek, 8.4.2025 od 10.00 do 12.00 bo v dvorani PEN Premium v Hotelu Park na Bledu v okviru 57. Mednarodnega pisateljskega srečanja nekdanja ministrica za Slovence v zamejstvu in posvetu dr. Helena Jaklitsch vodila okroglo mizo »Alpe-Jadran«, tokrat posebej posvečeno podnebnim spremembam, migracijam in vojnam oz. koncu miru. Ob okrogli mizi se nam bo spet pridružilo nekaj prijateljev iz Avstrije in Italije. V sredo, 9.4.2025 pa se bodo udeleženci pisateljskega srečanja z vlakom odpeljali še v Novo Gorico in Gorico.
V torek, 8.4. ob 11.00 bo v dvorani Slovenske matice (Kongresni trg 8/I, Ljubljana) predavanje izr.prof.dr. Barbare Riman »Položaj Slovencev na Hrvaškem: izzivi in priložnosti«. Soavtorica zbornika Slovenski mediji na Madžarskem in Hrvaškem nekoč in danes (2024 izšel pri Slovenski matici) bo ob analizi slovenske manjšine na Hrvaškem mdr. obrazložila paradoks, da se na popisih prebivalstva vse manj ljudi opredeljuje za Slovence, hkrati pa narašča število slovenskih društev ter število učencev slovenskega jezika. – Barbara Riman, roj. na Reki, kjer živi z družino, je na ljubljanskem INV – Inštitutu za narodnostna vprašanja zaposlena od leta 2006. Leta 2011 je na Filozofski fakulteti v Ljubljani doktorirala iz zgodovine. Aktivna je tudi na Filozofski fakulteti na Reki, od leta 2017 je vodja podružnice INV na Reki, kjer je aktivna članica Slovenskega doma KPD “Bazovica”. 2018-2024 je bila predsednica Zveze slovenskih društev na Hrvaškem.
V torek, 8.4. ob 11.00 bo v Josipinini knjigarni DSP v Ljubljani (Tomšičeva ulica 12) zaključna pogovorna kava s knjigo, tokrat pod naslovom »Naš Trst: v naših založbah, knjigah in srcih«. Na pogovoru ob kavi tržaškega podjetja Primo Aroma in sladkem prigrizku bosta urednici Martina Kafol (ZTT) in Nadia Roncelli (Mladika) spregovorili o Trstu, njegovi kulturni dediščini, bralni kulturi v mestu in še o marsičem. Tudi o knjigah, ki so povezane neposredno z mestom v zalivu, kot je Trst poimenoval Boris Pahor. Pod okriljem ZTT je izšel vodnik Kako lep je Trst, ki je prvi slovenski vodnik po mestu, založba Mladika pa se lahko pohvali z vodnikom Po vodi, po suhem in počez. Potepanja od Barkovelj do Škednja, ki je namenjen nekoliko mlajšim raziskovalcem. Urednici bosta predstavili tudi pomen založb tako za Slovence, ki živijo v Italiji, kot tudi italijanske bralce, ki prek prevodov spoznavajo slovensko kulturo.
V torek, 8.4. ob 13.00 bo v predavalnici Arhiva Republike Slovenije na Poljanski cesti 40 v Ljubljani nekdanji poslanec v avstrijskem parlamentu in nekdanji častni konzul Republike Slovenije v Celovcu Karel Smolle v predavanju »Politični razvoj in dogodki med Slovenci na Koroškem po letu 1945« orisal in ovrednotil odnose med državo matičnega naroda in slovensko manjšino na Koroškem in Štajerskem od povojnih let, obdobja nastajanja in podpisa ADP (Državne pogodbe o obnovi neodvisne in demokratične Avstrije) maja 1955 pa vse do danes. Pojasnil bo posledice ukinitve obveznega slovenskega oziroma dvojezičnega pouka na južnem Koroškem, čas hladne vojne, ko so iz Slovenije vnašali ideološki razcep med slovensko manjšino in preprečevali samostojno politično gibanje. Nato bo predstavil kratko politično “odjugo” v času ideje “Alpe-Jadran” pod deželnim glavarjem Hansom Simo, obdobje deželnega glavarja Jörga Haiderja, posebej pa čas osamosvajanja in mednarodnega priznanja Slovenije ter upanja manjšincev po bolj odločni zunanjepolitični opredelitvi nove slovenske demokratične države. Več informacij o dogodku ter o predavatelju je na spletni povezavi https://www.gov.si/dogodki/2025-04-08-redno-mesecno-predavanje-o-politicnem-razvoju-in-dogodkih-med-slovenci-na-koroskem-po-letu-1945/ .
V torek, 8.4. ob 18.00 bo v Galeriji Družina (Ljubljana, Krekov trg 1) kot četrti dogodek v okviru KKD – Koroških kulturnih dni v Ljubljani 2025, in sicer odprtje likovne razstave koroškega slovenskega slikarja in arhitekta Karla Vouka »Skozi čas«. Avtorja bo predstavila Nataša-Vanja Stergar. Razstavo bo odprl veleposlanik Republike Avstrije v Ljubljani nj.eksc. dr. Konrad Bühler. Zbrane bo nagovorila državna sekretarka v Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar. Za glasbeni okvir bo poskrbel vokalni kvartet “Dobniško jezero” iz Loč pri Baškem jezeru (v sestavi Maria Friedl – sopran, Gabi Beckmann – alt, Simon Trießnig – tenor in Jakob Koschutnig – bas). – Prost ogled razstave bo do torka, 22.4.2025, in sicer od ponedeljka do petka med 9. in 17. uro ter ob sobotah med 8. in 12. uro. – Podrobnosti o razstavi v organizaciji DSAP-Lj smo razposlali v Korotanskem e-novičniku 31.3.2025. Ponovimo naj le, da je prijava udeležbe na odprtju razstave mogoča prek KKS-Lj na natasa.stergar@guest.arnes.si.
Prav tako smo vam že prejšnjikrat priložili vabilo na peti dogodek letošnjih KKD v Ljubljani:
v sredo, 9.4.2025 ob 11.00 bo v dvorani Slovenske matice (Ljubljana, Kongresni trg 8/I) predstavitev pestrega delovanja treh izbranih slovenskih koroških kulturnih društev na Koroškem. Vinko Wieser bo predstavil Slovensko prosvetno društvo Gorjanci – Kotmara vas; mag. Jokej Logar Katoliško prosvetno društvo Drava – Žvabek, mag. Marjan Gallob pa Slovensko prosvetno društvo Dobrač – Brnca, ki ga vodi od 1984. Na prodaj bo bogato dokumentirana knjiga »Imenska pokrajina v Kotmari vasi na primeru petih vasi na Gurah« (na voljo bo nekaj brezplačnih recenzentskih izvodov). Predstavitev društev in publikacije bo moderirala mag. Lidija Golc. Tudi vstop na ta dogodek je prost, le svojo udeležbo predhodno najavite na lidija.golc@guest.arnes.si .
V sredo, 9.4. ob 18.00 bodo v Mohorjevi knjigarni v Celovcu (Viktringer Ring/Vetrinjsko obmestje 26) slovensko-nemško zbirko „Gedichte – Pesmi“ predstavile avtorica Marija Kostnapfel, urednica knjige Nadia Roncelli iz tržaške Založbe Mladika in prevajalka v nemščino Metka Wakounig.
V sredo, 9.4. ob 18.00 bo v Murinsel Café v Gradcu (Lendkai 19, A-8020 Graz) pod naslovom Ples na grobovih pogovor in branje. Na podlagi njenega eseja »Dancing on their Graves«, ki je izšel v nemškem prevodu v avstrijski literarni reviji manuskripte, bo Erica Johnson Debeljak skupaj s pesnico Ano Pepelnik razpravljala o tem, na kakšen način zapuščina tistih, ki so se že poslovili od tega sveta, še vedno vpliva na naše delo in življenje. Pogovor bo povezoval in v nemščino tolmačil Sebastian Walcher.
V sredo, 9.4. ob 19.30 bo v Slovenski filharmoniji (Kongresni trg 10, Ljubljana) koncert »Cross-native Soundscapes«, na katerem bodo v projektu glasbene izmenjave med Slovenijo in Avstrijo nastopili Uroš Rojko – klarinet (SI), Elisabeth Harnik – klavir (AT), Nejc Kuhar – kitara (SI/AT), Matija Krečič – violina (SI) ter Aleksandra Bajde – glas (SI/AT). – Koncertni projekt prinaša dela slovenskih in avstrijskih skladateljev-izvajalcev in s tem spodbuja ustvarjalno izmenjavo med državama. Projekt, vključno s tremi premiernimi izvedbami, povezuje tradicionalne in sodobne vplive obeh kultur in je namenjen ustvarjanju oprijemljivih glasbenih sinergij v inovativnem in ustvarjalnem okviru. – Že dan prej, v torek, 8.4. ob 19.00 bodo koncert »Cross-native Soundscapes« izvedli v graški Neue Galerie Bruseum (Foyer) v Joanneumsviertel (A-8010 Graz).Vstop je prost.
V sredo, 9.4. ob 20.00 se bo na TV SLO 1 s filmom Andrea se ločuje (Andrea lässt sich scheiden) – kot v našem e-novičniku že najavljeno – nadaljeval cikel sedmih avstrijskih filmov. Zaokrožil se bo v soboto, 12. aprila ob 22.50 na TV SLO 1 s filmom Šparta (Sparta). – Podrobnosti na spletu: Cikel avstrijskih filmov na TV Slovenija: kalejdoskop privlačnih zgodb in pretresljivih usod – RTV SLO .Vsi filmi bodo še 30 dni po predvajanju na voljo na aplikaciji RTV 365.
V četrtek, 10.4.2025 ob 18.00 se bo v Koroškem deželnem arhivu v Celovcu (St. Ruprechterstraße 7, A-9020 Klagenfurt/Celovec) pričelo Pomladno druženje podjetnic in podjetnikov. Že uveljavljeni dogodek, ki ga organizirata Generalni konzulat Republike Slovenije in Slovenska gospodarska zveza v Celovcu, privabi več kot 150 udeležencev iz politike in gospodarstva iz regije Alpe-Jadran. Druženje poudarja pomen čezmejnega sodelovanja med podjetniki in spodbuja gospodarski razvoj skupnega prostora. Letos bodo predstavili Zamejsko gospodarsko koordinacijo ter pozdravili delegacije slovenskih gospodarskih združenj iz Hrvaške, Madžarske in Italije.
V četrtek, 10.4. ob 19.00 bo v Galeriji Družina (Ljubljana, Krekov trg 1) kot šesta prireditev letošnjih KKD-Lj na sporedu okrogla miza »Koroška cerkev in slovenska kultura«. Po dveh stoletjih sploh drugi Slovenec na sedežu krške-celovške škofije msgr. dr. Jože Marketz, znani koroški slovenski zgodovinar in slavist mag.dr. Teodor Domej ter glavna urednica tednika krške škofije »Nedelja« Mateja Rihter se bodo z moderatorjem pogovora Janezom Stergarjem pogovarjali tako o zgodovini, kot tudi o odprtih sodobnih vprašanjih naslovne tematike. Podrobno najavo si lahko preberete v pripetku »KKD 2025, vabilo za 10.4.pdf«. – Vstop je prost, obvezna pa je najava udeležbe na janez.stergar@guest.arnes.si .
V petek, 11.4.2025 od 16.00 do 21.00 bosta v Domu prosvete Sodalitas v Tinjah pionirja kamišibaja v Sloveniji mag. Igor Cvetko in Jelena Sitar vodila tečaj za napredujoče v poznavanju japonskega papirnega gledališča, pripovedovanja zgodb ob slikah/ilustracijah, vloženih v lesen oder. – Seminar s kombinacijo teorije in prakse bosta oba voditelja za začetnike v kamišibaju v Tinjah izvedla v soboto, 12.4. in v soboto, 10.5.2025 od 9.00 do 17.00.
V petek, 11.4. ob 19.30 se bo v Rdeči dvorani Kavarne Slamič (Kersnikova ulica 1, Ljubljana) program Koroških kulturnih dni v Ljubljani 2025 nadaljeval s koncertom „v dvoje / zu zweit“ odličnega mladega koroškega Dua Sonoma, ki ga sestavljata kitaristka Sara Gregorič in violinistka Mira Gregorič. Duo Sonoma pomeni križanje številnih žanrov, združenih v slogovno neomejene, ekspresivne in domiselne zvočne pokrajine. V lastnih skladbah združujeta klasično glasbo, jazz, koroško ljudsko glasbo in še marsikaj drugega ter tako tvorita harmonično celoto. Kot ambasadorki koroško-slovenske glasbene in kulturne scene imata za seboj že uspešne koncertne turneje doma in v tujini. – Za rezervacijo brezplačne vstopnice svojo udeležbo potrdite do 8. aprila na naslov Avstrijskega kulturnega foruma: LAIBACH-KF@bmeia.gv.at .
V soboto, 12.4.2025 ob 8.00 se bodo člani koroške KIS – Kmečke izobraževalne skupnosti odpravili na ogled Spomladanskega kmetijsko obrtnega sejma v Komendi na Gorenjskem. Prijave in vodstvo: Tadej Čertov, tel. +43 676 83555747 ali office@kisnet.at .
V soboto, 12.4.2025 ob 10.00 se bodo člani in prijatelji Slovenskega inštituta na Dunaju ter Inštituta za avstrijske vede z avtobusom odpeljali do Bratislave-Čunova, kjer si bodo od 14.00 do 17.00 v Galeriji Danubiana Meulensteen Art Museum pod vodstvom koroškega slovenskega umetnika Valentina Omana ogledali razstavo njegovih 140 umetnin »Ecce homo«, posvečeno mojstrovi letošnji 90-letnici. – Do 9. aprila sprejemajo prijave na office@si-dunaj.at . – Naslednje vodstva po razstavi bo avtor imel še v nedeljo, 13. aprila od 10.00 do 12.00; tedaj pričakujejo tudi obiskovalce s Koroškega in Gradiščanskega.
Do prihodnjega javljanja ali srečanja Lp!
Janez Stergar, Klub koroških Slovencev v Ljubljani
ob pomoči Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, Inštituta za narodnostna vprašanja v Ljubljani ter Slovenske matice