
Foto: Rade Bakračević – arhiv ŠTAJERSKE NOVICE
Borut Ambrožič | ![]() | ![]() ![]() ![]() | |
![]() |
Mednarodni dan Romov obeležujemo 8. aprila od leta 1990, na pobudo Mednarodneg združenja Romov.
Romi, ki so indijskega izvora živijo v Evropi že stoletja.
Gre za evropsko ljudstvo indijskega izvora. Raziskovalci ugotavljajo, da se je preseljevanje Romov iz Indije v Evropo začelo v 10. stoletju.
V romski skupnosti obstajajo velike razlike v družbenem in premoženjskim statusu, načinu življenja, preživljanju, jeziku, veri in v odnosu do drugih ljudi, ki niso Romi.
Romi strnjeno živijo v Prekmurju, na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju.
Po Ustavi Republike Slovenije se položaj in posebne pravice romske skupnosti, ki živijo v Sloveniji določijo z zakonom, t. j. Zakon o romski skupnosti v Republiki Sloveniji.
Nacionalni program ukrepov Vlade Republike Slovenije za Rome iz leta 2021 za obdobje 2021-2030 določa glavne cilje in temeljne ukrepe za izboljšanje socialnoekonomskega položaja romske skupnosti in njenih pripadnikov.
Krovna organizacija romske skupnosti v Sloveniji je Svet romske skupnosti Republike Slovenije, ki na državni ravni zastopa interese romske skupnosti v odnosu do državnih organov.
Vlogo nacionalne kontaktne točke za Rome v Sloveniji opravlja Urad Vlade Republjke Slovenije za narodnosti.
Evropska komisija kot izvršni organ Evropske unije ob Mednarodnem dnevu Romov izpostavlja pomen nediskriminacije in vključenosti Romov v družbo.
Po trenutni oceni živi v Sloveniji okoli 12.000 Romov, v Evropi med 8 in 10 milijonov.
Spomnimo, da je v Mariboru leta 2014 odprla vrata prva romska restavracija ‘Romani kafenava’, kot del evropskega projekta, ki je vzorčni primer socialnega podjetništva. Danes je na njenem mestu odprla vrata gostilna z grško ponudbo hrane.