S priljubljeno Dvořákovo simfonijo Iz novega sveta, ki bo 11. septembra zaokrožila otvoritveni koncert se v nove svetove podaja tudi Festival Maribor 2024. Njegov glasbeni zemljevid namreč prvič izrisuje eden najbolj cenjenih evropskih komornih glasbenikov, Mate Bekavac. Izjemni klarinetist je pred natanko tridesetimi leti z Glasbenem septembrom ob Janku Šetincu, Brigiti Pavlič in Ireni Grafenauer v sveže zaorano festivalsko ledino mesta posejal semena, iz katerih se je razvil današnji festival.
Tenkočutni glasbenik stavi na poglobljenost in iskrenost, ne mara pa okvirjev in predalčkanja, zato bomo v družbi Bekavčevih glasbenih sopotnikov in somišljenikov – vrhunskih mednarodno uveljavljenih glasbenikov, kot so godalci madžarskega Kvarteta Kelemen in avstrijski trobentač Thomas Gansch ob skladbah klasičnega repertoarja uživali tudi v ognjevitosti romske glasbe in melanholičnosti sevdaha. Presenetile nas bodo jazzovske sinkope, na brezplačnem koncertu v Glasbenem paviljonu Mestnega parka pa razvedrila polka in zazibal valček. Bekavac namreč trdno verjame, da je treba glasbo čutiti, ne analizirati. Se ji odpreti, predati in jo prepustiti drobovju, ne možganom.
»Zato želim na Festival Maribor 2024 povabiti (tudi) vse tiste, ki v morda sploh niste ljubitelji klasike, a glasbo začutite. Vse, ki se vam glasba pretoči v žile in postane del vas. Ne glede na okvirje in etikete.« je letošnje festivalsko dogajanje povzel umetniški vodja.
Znova bo odlično poskrbljeno za najmlajše obiskovalce – smo namreč edini slovenski festival, ki redno prireja koncerte za dojenčke in malčke. Ti bodo prve korake v svet klasične glasbe že tradicionalno naredili v družbi pianistke Adriane Magdovski, nekoliko starejši otroci pa bodo na družinskem koncertu uživali ob prigodah pogumnega junaka znamenite glasbene pravljice Peter in volk. Ponovno bomo priča tudi praizvedbi novega slovenskega dela: Leon Firšt je muzikal Ponočnjak napisal po naročilu Festivala Maribor, v naslovni vlogi pa bomo videli Tilna Artača.
Festival letos ponuja kar trinajst dogodkov, med njimi tudi vodeni sprehod po mestu, na katerem bomo v družbi zgodovinarjev razkrivali (glasbene) korenine Maribora in spoznali, kako so ga zaznamovala stoletja na križišču kultur in prepihu zgodovine. In pisanost sporeda letošnjega glasbenega slavja, bo še razumljivejša.
Vljudno vabljeni!