Uspešno čezmejno sodelovanje med Slovenijo in Avstrijo 

Bad Radkersburg, – Danes se je v Bad Radkersburgu odvilo že tradicionalno bilateralno srečanje županov obmejnih občin ob Muri, na katerem so predstavili pomembne dosežke čezmejnega sodelovanja med občinami Gornja Radgona in Bad Radkersburg. Na dogodku so bili uvodoma predstavljeni uspešno izvedeni in trenutno potekajoči projekti, med drugim tudi deProfundis in Twin City, ki ju sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj v okviru programa Interreg Slovenija-Avstrija. Poseben poudarek pa je bil podan s strani županje Gornje Radgone Urške Mauko Tuš in župana Bad Radkersburga Karla Lautnerja, pri uspešni ustanovitvi Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje B&G-RAD

Projekt deProfundis, ki ga vodi Zavod RS za varstvo narave (ZRSVN) v sodelovanju z občinama Bad Radkersburg, Gornja Radgona in kulturnim centrom Zehnerhaus, se osredotoča na ohranjanje naravne dediščine, kot so mofete in mineralne ter termalne vode. Trenutno potekajo obsežne hidrogeološke in biološke raziskave teh naravnih fenomenov. Rezultati raziskav so že razkrili nekaj fascinantnih dejstev: mofete in vrelci na obeh straneh meje izvirajo iz iste globoke prelomne cone, ki sega v Zemljin plašč, kjer nastaja naravni CO₂. Čez stoletja se voda iz podtalja, bogata z ogljikovim dioksidom, dviga na površje, kjer lokalni prebivalci na slovenski strani že dolgo pijejo mineralno vodo iz naravnih virov. V Avstriji pa te naravne vode večinoma uporabljajo v industrijske namene. Projekt vključuje tudi izobraževalne aktivnosti; tako so v Negovi in na lokacijah mofet že organizirali naravoslovni dan za osnovnošolce ter izobraževanje za slovenske in avstrijske učitelje in vzgojitelje.

Projekt Twin City, ki ga izvajajo Razvojna agencija PORA Gornja Radgona, Mestna občina Bad Radkersburg in Občina Gornja Radgona, ima cilj zmanjšati teritorialne razlike v čezmejnih regijah ter pripraviti območje na podnebne spremembe in odpornost na nesreče. Partnerji želijo z združevanjem virov in krepitvijo institucionalnega sodelovanja zagotoviti bolj usklajen razvoj obeh mest. Ena ključnih aktivnosti projekta je izdelava koncepta čezmejnega prostorskega načrtovanja in idejne zasnove Trga Evrope, ki bo predstavljal skupen prostor dveh kultur. Kot tretji cilj si je projekt zadal preučitev možnosti za trajnostno mobilnost ter ozaveščanje javnosti o okolju prijaznih oblikah prevoza.

V nadaljevanju konference je Sabina Zimmerman iz Urada Štajerske deželne vlade za regionalni razvoj udeležencem predstavila možnost prijav na odprti razpis za male projekte v okviru programa Interreg Slovenija-Avstrija.

Predstavljeni projekti so dobri primeri, kako lahko čezmejno sodelovanje prispeva k trajnostnemu razvoju, povezovanju kulturnih razlik in iskanju skupne evropske identitete. S povezovanjem lokalnih skupnosti, turističnih ponudnikov in strokovnjakov z obeh strani meje, projekti prispevajo k večjemu razumevanju trajnosti, krepitvi gospodarskih in kulturnih vezi ter boljšemu življenju v tem delu Evrope. Udeleženci konference so se vzajemno strinjali, da je potrebno tovrstne čezmejne pobude nadaljevati z namenom povezovanja in iskanja možnosti za skupne projekte.  Kontakt za dodatne informacije:
Alenka Dujanović
komunikacija deProfundis