Premier dr. Golob: “Vsi, ki si med seboj pomagate, ste pogumni in opravljate velikansko poslanstvo”

FOTO: RADE BAKRAČEVIĆ – ARHIV ŠTAJERSKE NOVICE


Ob svetovnem dnevu otrok je predsednik vlade dr. Robert Golob sprejel Avo Planinc in Izabelo Rosc, Junior Ambasadorki UNICEF-a Slovenija.

Ambasadorki sta premierju predali šolski nahrbtnik, poln zgodb, ki pričajo o stiskah otrok in mladostnikov. Ob tem sta ga pozvali k podpori krepitve sistema obravnave duševnega zdravja otrok. “Otroci v stiski pogosto ostajajo sami in brez podpore. Zato je pomembno, da te zgodbe pridejo do vas odločevalcev. Včasih od odraslih potrebujemo le vprašanje, kako se počutiš, da lahko rešimo neko stisko. V primeru večjih stisk, o katerih govorijo zgodbe v tem nahrbtniku, pa imate odločevalci moč in odgovornost, da čim hitreje zagotovite rešitev na ravni celotne države, ki bo otrokom in mladim v stiski zagotovila strokovno pomoč,” je v nagovoru dejala ena izmed ambasadork.

V nadaljevanju sta ambasadorki predsednika vlade pozvali k iskanju rešitev za hitro in enako podporo ob stiskah, ki bi je bili deležni otroci v šolah po Sloveniji. “Šola je lahko in tudi mora biti prostor, kjer se odkrijejo težave otrok in kjer otroci dobijo pomoč. Za to pa morajo vsi v šoli vedeti, kako prepoznati, da ima otrok stisko in kako pomagati. Odločevalci lahko zagotovijo, da se tak način delovanja vpelje v vse šole v Sloveniji, da vsi otroci dobimo enako podporo in ne ostanemo brez pomoči, ko jo potrebujemo,” sta poudarili in se ob tem zahvalili tudi medijem, ki pomagajo ozaveščati o tej pomembni tematiki.

Premier dr. Golob se je Junior Ambasadorkama UNICEF-a Slovenija zahvalil za predano sporočilo in pohvalil njuna prizadevanja. “Vem, kako težko je spregovoriti o teh temah, in vsi, ki si med seboj pomagate, ste zares pogumni in opravljate velikansko poslanstvo,” je dejal.

Zatem je predsednik vlade ambasadorki povabil na pogovor, na katerem so bili prisotni tudi minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje Vesna Marinko ter izvršni direktor UNICEF-a Slovenija Tomaž Bergoč s sodelavci.

Na pogovoru se je predsednik vlade najprej zahvalil UNICEF-u Slovenija za ozaveščanje javnosti o duševnih stiskah otrok tudi preko njihove akcije “Stiske iz omaric”,  ko so na ogled postavili 90 šolskih omaric s sporočili otrok o njihovih stiskah. Omarice sije premier dr. Golob na Trgu republike tudi ogledal. “Ta akcija je bila pretresljiva za vse nas, ki smo si ogledali, kaj v omaricah piše. Starši včasih ne vidimo ali pa nismo deležni tako odkritega pogleda, kot je mogoč takrat, ko si vrstniki med seboj pomagajo ali ko v šoli vzpostavimo ustrezne strukture. Prizadevam si, da bi do tega prišlo, da bi imeli neke vrste zaupnika, ne nujno samo psihologa oziroma socialnih delavcev,” je dejal.

Izvršni direktor UNICEF-a Slovenije Tomaž Bergoč se je uvodoma zahvalil predsedniku vlade za vsa prizadevanja za izboljšanje razmer na področju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v Sloveniji.  Izpostavil je nekatere pereče dejavnike in predstavil širši kontekst, saj na današnji dan obeležujemo tudi 35. obletnico sprejema Konvencije o otrokovih pravicah.  “Zelo cenimo vaša prizadevanja, da bi se ta položaj čim prej uredil. Želeli bi si, da bi 35 let napredka lahko slavili, pa je bilo na žalost zadnje leto za otroke po svetu precej uničujoče,” je poudaril. Ob tem je dodal, da grozovite zgodbe otrok po svetu vplivajo tudi na slovenske otroke, ki lahko v medijih vsakodnevno spremljajo vojno dogajanje in otroke, ki trpijo hude stiske.

20. novembra obeležujemo Svetovni dan otrok z aktivnimi vlogami otrok in mladih po vsem svetu, ko opozarjajo na položaj vrstnikov, predstavljajo pomembne zadeve, ki vplivajo na njihova življenja ter izražajo svoje mnenje za boljšo prihodnost. Letošnji svetovni dan otrok poteka v znamenju 35. obletnice sprejema Konvencije o otrokovih pravicah in duševnega zdravja otrok in mladih.

V ta namen je UNICEF Slovenija pričel s posebno akcijo Stiske iz omaric in na ogled postavil 90 šolskih omaric s sporočili otrok. Z delom na področju duševnega zdravja si organizacija prizadeva naslavljati sistemske vrzeli, destigmatizirati pogovor o duševnem zdravju, kot tudi krepiti kompetence pedagoškega osebja za usmerjeno delo z otroki za krepitev psihosocialne prožnosti, ker učinkovita preventiva lahko prepreči številne stiske.