
Borut Ambrožič | ![]() | ![]() ![]() ![]() | |
![]() |
Varuhi gorske narave so se prejšnjo soboto zbrali na vsakoletnem občnem zboru.
Komisija za varstvo gorske narave, ki deluje v sklopu Planinske zveze Slovenije je srečanje organizirala v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Muzej je svoja vrata odprl 7. avgusta 2010, natanko 115 let po odprtju Aljaževega stolpa na vrhu Triglava.
Ni navaden muzej, saj ponuja doživetje razstave kot lasten vzpon na goro. Arhitekturno spominja stavba muzeja na obliko visokogorskega planšarskega zavetišča.
Tega dne je potekalo tudi licenčno izpopolnjevanje za varuhe gorske narave, ki morajo svoje znanje potrjevati vsakih 5 let.
Osrednja tema tokratnega izpopolnjevanja so bili ledeniki in njihov pomen za ljudi, floro in favno.

Zbrane je na to temo nagovorila dr. Irena Mrak, ki je iz geografije diplomirala, magistrirala in doktorirala na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Polje njenega dela so ledeniki ter proučevanje turizma, športa in drugih dejavnosti, ki vplivajo na zemeljsko površino.
Letošnje leto je ‘Mednarodno leto ohranjanja ledenikov’, letos pa smo 21. marca tudi prvič obeležili ‘Svetovni dan ledenikov’.
Ledeniki so površje zemlje oblikovali v različnih obdobjih in so velik pokazatelj podnebnih sprememb.
Varuhe gorske narave je nagovorila tudi aktualna županja občine Kranjska gora, Henrika Zupan.
Med udeleženci srečanja varuhov gorske narave so bili tudi varuhi gorske narave, članice in član Planinskega društva Maribor Matica.

PD Maribor Matica je med večjimi slovenskimi planinskimi društvi, ki se združujejo v Planinsko zvezo Slovenije.
Varuh gorske narave je prostovoljni strokovni delavec, ki opravi formalno izobraževanje pri Planinski zvezi Slovenije in je usposobljen za varovanje gorske narave.
Program Varuh gorske narave je nadgradnja programa gorski stražar. Prvo izobraževanje za varuhe gorske narave je bilo izvedeno leta 2002. Od takrat pa so danes je licenco varuha prejelo okoli 300 varuhov gorske narave.

Celovito skrb za varstvo gorske narave uresničujejo varuhi s pripravo strokovnih mnenj, priporočil, izobraževanj in ozaveščanjem javnosti o varstvu in ohranjanju narave.
Foto: Špela Recer, Metka Hojs, Borut Ambrožič, Tihana Simić (arhiv PD Maribor Matica)
6 prilog • Pregledal Gmail