Govor Nataše Pirc Muser. Foto: Rade Bakračević, arhiv Štajerske novice
Pariz, Slovenska hiša, 27. julij 2024, ob 14.00
Spoštovani predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac,
spoštovani minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han,
spoštovana veleposlanica Republike Slovenije v Republiki Franciji Metka Ipavic,
dragi olimpijke in olimpijci,
cenjeni visoki gostje, prijatelji slovenskega športa,
z velikim ponosom in veseljem vas danes pozdravljam v Slovenski hiši na Olimpijskih igrah Pariz 2024. Slovenska hiša ni le prostor, je tudi simbol našega športnega duha, kulture in enotnosti.
Naj se za začetek poigram z nekaj številkami oziroma statistiko, ki mi je zelo ljuba. Letošnja olimpijska reprezentanca je najštevilčnejša v zgodovini Slovenije. Sestavlja jo kar 90 športnikov in športnic, natančneje 46 moških in 44 žensk, ki bodo Slovenijo zastopali v 17 različnih športnih panogah. Na našem javnem radiu pa sem pred dnevi v posebnem pogovoru pred olimpijskimi igrami slišala tudi, da se v Sloveniji kar tri četrtine ljudi redno ukvarja s športom in da je med nami kar 40 odstotkov takšnih, ki to počnejo kar pet ur na teden.
Slovenski športni duh je torej dokazano velik. Naši športniki že vrsto let dokazujejo, da se z neomajno voljo, predanostjo in trdim delom lahko dosežejo vrhunski rezultati. V Parizu olimpijska bakla ne gori prvič in verjamem, da Leon Štukelj ni bil zadnji slovenski športnik, ki si je v Parizu okoli vratu ponosno nadel olimpijsko kolajno.
Pred natanko sto leti je namreč v francoski prestolnici na takratnih olimpijskih igrah ta slovenski športni svetnik osvojil kar dve zlati medalji – v mnogoboju in na drogu. Slava mu!
Slovenski šport je v letih zrasel v svetovno priznano silo. Naši športniki so ambasadorji poguma, vztrajnosti in odličnosti, ki vedno stremijo k najboljšemu in se nikoli ne predajo. Prav ta neomajna vera vase in v svoje sposobnosti je ključna za dosego največjih uspehov. To miselnost najbolje povzemajo besede še enega velikana slovenskega športa, legendarnega Miroslava Cerarja, ki je dejal: “Šport me je naučil, da je vztrajnost ključ do uspeha.”
Naši športniki ne tekmujejo le zase, temveč tudi za vse nas. Na igriščih, stezah, stadionih in dvoranah po vsem svetu so oni tisti, ki povezujejo Slovenijo ter nas navdihujejo z enotnostjo in ponosom. To enotnost simbolizirajo tudi naše športne barve – zelena, modra in bela.
Spoštovane in spoštovani,
ko sem včeraj na uradnem odprtju iger zagledala naše olimpijke in olimpijce, sem bila resnično ganjena in neizmerno ponosna. Že na daleč se je čutila njihova enotnost v tem, da bodo na olimpijskih igrah dali vse od sebe za dosego najboljših rezultatov, jasno pa se je videla tudi njihova barvna enotnost. Te barve bi zato morale biti del naših športnih dresov, saj so simbol povezanosti, energije in trajnosti, ki nas kot narod združujejo. Kjer koli se pojavi naš športnik v teh barvah, tam bije srce Slovenije.
Na uspehe naših športnic in športnikov smo izjemno ponosni, žal pa ne moremo biti ponosni na barvno prepoznavnost naših reprezentanc in s tem tudi navijačev. To se je najbolj pokazalo na zadnjem evropskem prvenstvu v nogometu.
Zato na tem mestu javno pozivam k natančni zakonskiureditvi tega nereda. Prepričana sem, da bo to prineslo tudi pozitivne gospodarske učinke.
Slovenija ima prepoznaven slogan »I feel slovenia/ Slovenijo čutim«, ki nas obdaja tudi tukaj, v tej čudoviti Slovenski hiši. Imamo pa tudi prepoznavno in po vsem svetu zelo dobro sprejeto barvo. To je zelena. Zato predlagam, da se osredotočimo nanjo in jo obogatimo še z nekaj bele in modre. In tu so na vrsti za ukrepanje pristojno ministrstvo ter druge institucije in strokovnjaki, da najdejo pravo rešitev.
Že vnaprej pa povem, da izgovore v smislu, »to je stvar opremljevalcev,« težko sprejmem. Če so v vseh športih Nizozemci lahko tradicionalno oranžni, Italijani modri, sosedje Hrvati pa kockasti, potem res ne vidim ovir, da Slovenija ne bi zmogla zagotoviti takšne enotnosti.
Spoštovani zbrani,
letošnje olimpijske igre v Parizu so priložnost, da ponovno pokažemo svetu, kdo smo in kaj zmoremo. Slovenska hiša je tu, da nas poveže. Je kraj, kjer se bodo v naslednjih dneh srečevali šport, kultura, politika, gospodarstvo in turizem. Je prostor, kjer lahko skupaj raziskujemo Slovenijo, njeno bogato dediščino in njene zmogljivosti. Tukaj bomo delili zgodbe, se veselili uspehov in podpirali naše športnike na poti k novim uspehom. Ta hiša ni le prostor, je simbol našega skupnega duha in pripadnosti. Tukaj bomo kovali nove spomine in gradili prijateljstva, ki bodo trajala vse življenje.
Iskrena hvala in čestitke Olimpijskemu komiteju Slovenije, da ste s tako mogočno in vsebinsko jasno zasnovano Slovensko hišo na res izjemni lokaciji tudi spremljevalno dogajanje ter promocijo Slovenije dvignili na raven, primerno olimpizmu. Velika zahvala gre tudi ekipi slovenskega veleposlaništva v Parizu, da boste v teh dneh nudili podporo navijačem in delegacijam, ki bodo sem prišli iz domovine.
Zahvala pa gre tudi vsem, ki podpirate slovenski šport – ministru Matjažu Hanu in ekipi Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, pokroviteljem, trenerjem, družinam in seveda vam, dragi navijači. Brez vaše podpore in vere v naše športnike bi bili uspehi težje dosegljivi.
Vsem želim, da uživate v teh čudovitih trenutkih, ki nam jih prinašajo olimpijske igre. Ponosni bodimo na naše športnike in na našo Slovenijo. Skupaj smo močnejši in skupaj lahko premagamo vse ovire.
Našim olimpijkam in olimpijcem pa želim veliko športne sreče in uspehov. Slovenija bo z vami na vsakem koraku vaše poti do novih olimpijskih odličij.
»Mamo to«! Srečno, Slovenija!